Trijezična Kanalska dolina
V Mohorjevi hiši v Celovcu bo drevi slovesno. Ob 19. uri bosta predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko in predsednik Krščanske kulturne zveze Janko Krištof neutrudnemu, dolgoletnemu narodnobuditeljskemu delavcu, politiku in profesorju Jožetu Wakounigu iz Kotmare vasi podelila Tišlerjevo nagrado. Prejemniku čestita tudi Gorenjski glas!
Kanalska dolina je tisti del sosednje italijanske dežele Furlanije in Julijske krajine, v katerem pouk v jezikih manjšin, ki živijo na njenem območju, ni zakonsko urejen. Poleg Slovencev živijo v krajih med Trbižem/Tarvisiom, Naborjetom/Malborghettom in Tabljo/Pontebbo tudi Nemci in Furlani, večino pa tvorijo Italijani. Slovenci so že v sedemdesetih letih preteklega stoletja želeli v osnovne šole uvesti tudi slovenski pouk. Pri tem so bili v nekaterih obdobjih bolj, v drugih pa manj uspešni, vendar je slovenščina začela vstopati v osnovne šole na Trbižu in v Ukvah/Ugovizzi in tudi v otroške vrtce. Slovensko kulturno središče za Kanalsko dolino Planika je vsa leta tudi samo organiziralo tečaje za učenje slovenščine, katerih breme so prevzele prizadevne in srčne učiteljice, predvsem Alma Hlede iz Trbiža in Lea Jensterle ter Katarina Kejžar iz Osnovne šole Josipa Vandota v Kranjski Gori. Taka rešitev ni niti primerna niti dolgoročna, prav tako pa zgolj poučevanje italijanščine in slovenščine postavlja na stran drugo najmočnejšo skupnost v dolini, ki je bila v teh krajih, ko so bili do konca prve svetovne vojne še pod avstro-ogrsko monarhijo, zelo številna. Tudi posamezni italijansko-slovenski dvojezični napisi niso bili sprejeti z naklonjenostjo, ampak so med ljudmi namesto miru vnašali nemir.
Zato so slovenska društva v Kanalski dolini Združenje Don Mario Cernet, Slovensko kulturno središče Planika iz Ukev in društvo Don Eugenio Blanchini ter društvo nemško govorečih Kanalcev Kanaltaler Kulturverein pripravila resolucijo za večjezično šolstvo v dolini, za poučevanje v italijanščini, slovenščini in nemščini. Z resolucijo soglašata tudi občini Trbiž in Naborjet - Ovčja vas. Njuna občinska sveta sta že leta 2011 deželne oziroma državne oblasti prosila, naj uvede z zakonom določeno trijezično poučevanje od vrtcev do srednjih šol. Za takšno ureditev se zavzemajo tudi starši, ki vsako leto skoraj 100-odstotno prijavijo svoje otroke k pouku slovenskega in nemškega jezika pa tudi k dejavnostim v furlanščini. Resolucija za trojezično jezikovno vzgojo v dolini je bila svečano podpisana včeraj v Beneški palači v Naborjetu.