Dr. Janez Juhant in Helena Janežič sta na prvem Veiderjevem večeru v Stari Loki predstavila delo in življenje Lamberta Ehrlicha. / Foto: Vilma Stanovnik

Nesebično je branil Slovence

Župnijski zavod sv. Jurija Stara Loka in Župnija Stara Loka sta v sodelovanju s Kulturno-zgodovinskim društvom Lonka Stara Loka pripravila prvi Veiderjev večer, ki je bil posvečen Lambertu Ehrlichu, eni najbolj prepričljivih strateških državniških osebnosti med Slovenci.

Knjiga Lambert Ehrlich, prerok slovenskega naroda je celovit prikaz osebnosti Lamberta Ehrlicha (1878–1942) ter njegovega vsestransko bogatega delovanja. Deloval je kot duhovnik, profesor, veroslovec, misijonar, socialni in narodno-politični delavec. Odlikujejo ga izjemna sposobnost, treznost, preudarnost in človeška bližina pri presoji problemov ter zmožnost vključevanja različnih ljudi pri iskanju najprimernejših rešitev za narod in Cerkev.

»Začenjamo sklop Veiderjevih večerov. Janez Veider je bil župnik, ki je zapustil bogate sledi, in to ne le v Stari Loki, ampak tudi v slovenskem prostoru,« je zbrane minuli petek zvečer v Jurjevi dvorani v Stari Loki pozdravil domači župnik Janez Šket.

Janeza Veiderja je nato predstavila nekdanja dolgoletna direktorica Knjižnice Ivana Tavčarja Škofja Loka Ana Florjančič. »V vsakem kraju občasno izstopajo osebnosti, ki s svojim življenjem in delom pustijo odzivne sledi v zgodovini tega kraja,« je povedala Ana Florjančič in spomnila, da so v Stari Loki v prvem desetletju po letu 2000 že potekali Veiderjevi večeri, ki pa jih niso tako poimenovali.

Dr. Janez (Ivan) Veider je bil duhovnik in umetnostni zgodovinar, sicer doma iz Loke pri Mengšu, v Stari Loki pa je skupaj preživel kar 14 let. Med letoma 1931 in 1936 kot kaplan, od 1955 do 1963 pa kot župnijski upravitelj. Obsežno je bil predstavljen leta 2015 v zgodovinskem zborniku A glej, na tem polju je obrodil stoteren sad. V starološki župniji je tudi zanimiva Veiderjeva knjižnica.

Kot je v imenu organizatorjev povedala Andreja Ravnihar Megušar, so se odločili, da vsako leto pripravijo dva Veiderjeva večera, prvega pa so posvetili pogovoru o Lambertu Ehrlichu.

Dr. Janez Juhant, teolog, filozof in pedagog, član Evropske akademije znanosti in umetnosti in zaslužni profesor Univerze v Ljubljani, je v pogovoru s predsednico Muzejskega društva Škofja Loka Heleno Janežič spregovoril o svoji odmevni knjigi, ki ima naslov Lambert Ehrlich, prerok slovenskega naroda.

Dr. Lambert Ehrlich je o samostojni Sloveniji govoril že leta 1933 v pridigi na Svetih Višarjah, konec leta 1941 pa je oblikoval ilegalni politični program z naslovom Slovenski problem, v katerem je med možnostmi predvidel Slovenijo kot samostojno državo. Dokument predstavlja ključno besedilo slovenske osamosvojitvene misli, ki je z Ehrlichovim umorom in zmago komunistične revolucije po drugi svetovni vojni skupaj z Ehrlichovimi učenci in drugimi migranti odšla na tuje, kjer je veliko prej kot v domovini dobila pomen edine za razvoj slovenskega naroda sprejemljive rešitve.

»Ehrlich je klical je k redu, družbeni pravičnosti in spoštovanju dostojanstva vsakega človeka. Svoje odločno nasprotovanje italijanskemu in komunističnemu zatiranju v svoji Spomenici Italijanom je plačal z življenjem, ko so ga s študentom Viktorjem Rojicem pred njegovim Cirilovim domom po ukazu Edvarda Kardelja in Borisa Kidriča ustrelili atentatorji, organizirani kot tajna varnostno-obveščevalna služba komunistov,« je o 640 strani dolgi knjigi o Ehrlichu med drugim povedal Janez Juhant.

Pogovor na prvem Veiderjevem večeru je poleg predstavitve Lamberta Ehrlicha, ki sta mu moč dajala živa vera, preverjena v molitvi in dosledni askezi, in globoka ljubezen do vsakega človeka, prinesel tudi številna vprašanja o povezanosti slovenskega naroda nekoč in danes.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / torek, 5. maj 2020 / 12:10

Kamniška knjižnica delno odprla vrata

Kamnik – Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik je včeraj, v ponedeljek, delno odprla svoja vrata. Osrednja enota v Kamniku bo odprta od ponedeljka do petka med 9. in 15. uro, Krajevna knjižnica Komen...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:58

Odprli pasijonsko pisarno

V prostorih nekdanje banke na Mestnem trgu v Škofji Loki so odprli pasijonsko pisarno in napovedali, da bodo odslej promocijske, organizacijske in dramaturške priprave na uprizoritev Škofjeloškega pas...

Zanimivosti / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:47

Prostovoljci delali na Korošici

V torkovi naravovarstveni akciji na planini Korošica so udeleženci zatravili sanirane površine, na katerih so v prejšnjih akcijah odstranili alpsko kislico Rumex alpinus.

Komenda / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:42

Krožišče bo povečalo varnost

Najbolj nevarno križišče v Komendi je že razkopano, saj je občina na istem mestu začela graditi bistveno bolj varno krožišče. Lipa in spomenik ostajata, prihaja pa težko pričakovani pločnik. To je tud...

Gospodarstvo / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:30

Siliranje bo letos bolj pozno

Koruza dozoreva bolj počasi, zato se bo tudi siliranje začelo kasneje kot običajno.

Kranj / ponedeljek, 22. september 2014 / 13:28

Načrt za energetsko neodvisnost

Združenje za energetsko neodvisnost Slovenije je v Kranju občinam predstavilo pobudo za ustanovitev energetsko neodvisne skupnosti na območju Gorenjske. Seznanili so se tudi z izkušnjami sosednje avst...