Ob sprejemu prvih stanovalk v novem domu. / Foto: Senecura

Prvi stanovalci v domu, kadra še premalo

Komendski dom starejših je vendarle začel sprejemati prve stanovalce, a za zapolnitev vseh 68 mest potrebujejo še precej kadra.

Da bi dom v polnosti zaživel, potrebujejo še sedem negovalcev, štiri strežnice in štiri gospodinje ter celotno osebje za delo v kuhinji.

Nov dom starostnikov, ki ga je v Komendi zgradila SeneCura, ima uprabno dovoljenje za obratovanje že od lanskega julija, a so zaradi težav z iskanjem kadra skorajda pol leta čakali na sprejem prvih stanovalcev. Te so v ponedeljek vendarle dočakali. Prvi stanovalki novega doma sta domačinki iz Komende.

"Sprejemi novih stanovalcev bodo potekali postopoma, v skladu s kadrovskimi normativi, saj ne moremo sprejemati vseh stanovalcev naenkrat," pojasnjuje poslovna direktorica SeneCure za Slovenijo Sanda M. Gavranovič. Kot pravi, bodo s sprejemi nadaljevali, predvidoma bodo sprejeli po nekaj stanovalcev na teden. 

S podobnim pomanjkanjem ustreznih kadrov kot v Komendi, spopadajo tudi drugi domovi po Sloveniji. V Komendskem domu imajo največje težave pri iskanju delavcev v zdravstveni negi in kuhinji. "V naši novi sodobno opremljeni kuhinji v Komendi še danes nimamo kuharjev, zato smo tudi v tem domu, tako kot smo bili iz istega razloga že primorani to storiti v novem domu v Žireh, najeli zunanjega izvajalca za dostavo prehrane," pravi Gavranovičeva.

V Komendi imajo sicer na voljo 68 koncesijskih mest, za popolno zapolnitev prostora pa bi potrebovali kadrovske okrepitve, oz. ekipo približno 40 zaposlenih različnih profilov, od negovalcev, medicinskih sester, do kuharjev in čistilk. "Zato, da bomo lahko postopoma zapolnili vse sobe v domu, nam manjka še sedem negovalcev, štiri strežnice in štiri gospodinje ter celotno osebje za kuhinjo," pravi direktorica.

Če je potrebnega kadra premalo, pa je povsem drugače na strani povpraševanja. Doslej so za sprejem v komendski dom prejeli 232 prošenj, od tega 112 za oskrbo I in II, 59 za oskrbo III in 61 za oskrbo IV.

SeneCurin dom v Komendi je trinadstropen, večinoma z enoposteljnimi sobami, med katerimi so tudi sobe za dementne osebe. Tem bodo v domu namenili tri gospodinjske skupnosti po 12 oseb. Ko bo dom v polnosti zaživel, pa bodo nudili tudi dnevno varstvo, v objektu bo obratoval tudi frizer in kavarna.

Avstrijska družba sicer upravlja s šestimi domovi v Sloveniji, na gorenjskem tudi z Domom v Žireh.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 19. januar 2019 / 12:36

Gora ni nora

Nejc Zaplotnik: »Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel; kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil v sebi.« In še: »Sploh ni pomembno, kdo je prvi prišel na vrh Everesta, pomemben je uspeh...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Sedmica: Švica pod Karavankami

V ponedeljek, ko se je iz obtoka pred evrom umaknila nacionalna valuta in so bile oči evropske javnosti zazrte v Ljubljano, se je za Slovenijo čas za trenutek ustavil. Po pisanju Tonet...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Glavni krivec "večni nezadovoljnež"

Vse zadeve v zvezi s projektoma Platon in ISOFOV so zakonite in pregledne, je na sestanku zaposlenih v sredo zatrdil dekan fakultete za organizacijske vede dr. Robert Leskovar.

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Med sosedi 21

Osrednji dogodek, pomemben za Slovence v zamejstvu, je bil torkova prva seja sveta za Slovence v zamejstvu v Ljubljani, ki jo je vodil predsednik vlade Janez Janša. Svet je...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Reci mi kar Ana

Takrat nisem vedela, da se pred menoj začenjajo najbolj kruti in težki meseci življenja ...

GG Plus / petek, 19. januar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lan za prejo

Ker se zdi, da je Gorenjski glas edini (?), ki še neguje starodavno tradicijo preje, ne bo napak, če o njej zapišemo še katero. »Pred kakimi sto leti in še preje se je vsa gorenjska stra...