Zakaj vaje za moč kolesarja
Marsikdo misli, da bo s treningom teka ali kolesarjenjem zgradil dovolj mišične mase. Žal se pri aerobnih dejavnostih, kot sta tek in kolesarjenje, stimulirajo predvsem počasna mišična vlakna, ki se med vadbo ne odzivajo z veliko rastjo, ampak skrbijo samo za dobro prekrvavitev mišic in njihovo sposobnost za daljše napore.
Kolesarjenje tudi ni šport, pri katerem med vadbo pride do velikih obremenitev sklepov in kosti. Zato imamo kolesarji manjšo gostoto kosti, posledično lahko prej pride do zloma, če na primer nesrečno pademo. Pri kolesarjih največkrat slišimo za poškodbe ključnice, kosti nog in rok, tudi medenice in prsnega koša.
Imamo tudi manj stabilne sklepe, saj med kolesarjenjem na sklepe ni velikih pritiskov. Če pa pride do preobremenitve, ko izvajamo druge športe, lahko pride do poškodb. Na primer lahko si zvijemo gleženj, če pri igranju nogometa nerodno stopimo.
Med kolesarjenjem smo ves čas v prisilni drži. Na kolesu delujeta prednja stegenska mišica in zadnja loža, druge mišice nog delujejo manj in so s tem tudi manj razvite. Neenakomerno razvite mišice nog rotirajo našo medenico iz nevtralnega v nepravilen položaj, posledično se poveča pritisk na hrbtenico. Zato nas po dolgem kolesarjenju bolijo tudi rame in hrbet.
Če zgoraj napisanemu dodamo še pretirano nizko telesno težo, ki jo vzdržujejo boljši kolesarji, lahko opazimo, da je kolesarjevo telo lahko precej na udaru. Zato je pomembno, da v svoje treninge vključujemo tudi druge oblike vadbe. Med njimi so vsekakor vaje za moč mišic.
Celotno naše telo je sestavljeno iz veliko različnih trdih in mehkih tkiv, ki pa vse skupaj držijo mišice. Vloga naših mišic je tudi, da nam pomagajo pri varnem gibanju in dvigovanju. Če mišice ne opravljajo te osnovne funkcije, potem veliko prej pride do poškodb. S treningom moči bomo povečali moč mišic, zmanjšali bomo možnosti za poškodbe in povečali ekonomičnost gibanja.
Trening moči kolesarjem ne leži prav pretirano, saj imamo raje kot enolično dvigovanje uteži v zaprtih prostorih gibanje v naravi. Za moč lahko vadimo tudi v naravi, dobra vaja za rekreativne kolesarje so kratki teki v klanec, a prava vadba moči je s pomočjo uteži in pozimi v zaprtih prostorih, ponavljanje vaj pa za večino enolično. A tudi pri treningu moči se lahko motiviramo na različne načine. Lahko si določimo cilje, ki nas potem motivirajo, lahko treniramo s prijatelji, poslušamo glasbo ali priljubljeno oddajo.
Če želite večji napredek pri treningu moči, vam predlagam, da obiščete kakšnega od fitnesov v bližini. V Kranju je od konca lanskega leta celo kolesarski fitnes Fit 4 Bike. Če ste manj ambiciozni, lahko vadite tudi doma. Veliko vaj lahko izvajate z lastno težo. Če želite vaje nadgraditi, lahko sami izdelate uteži s pomočjo težjih knjig, plastenk z vodo itd.
V naslednjih treh nadaljevanjih tega podlistka bomo spoznali, kakšni naj bi bili treningi moči. K sodelovanju sem povabil Janža Flajnika, študenta fakultete za šport, ki že vrsto let trenira atletiko. Že na prvem sestanku me je popravil, da vaje za moč pravilno imenujemo vaje za krepitev mišic. Janž bo izbral nekaj vaj, ki jih bova predstavila v naslednjih tednih. Razdeljene bodo v tri sklope: vaje za krepitev rok in ramen, vaje za krepitev telesnega jedra (mišic okoli trebuha) in vaje za krepitev nog. Vse vaje bodo zasnovane tako, da jih lahko izvajate doma. V zimskem času okrepimo mišice, da bomo bolje pripravljeni na prve spomladanska kolesarska doživetja.