V neenakem položaju
Novela zakona o dohodnini prinaša 25-odstotno obdavčitev tudi za trgovanje z lastnimi delnicami, kar podjetja z notranjim lastništvom postavlja v neenak položaj, pravijo v Domelu.
Kranj, Železniki – Novela zakona o dohodnini, ki je začela veljati z novim letom, a je njena usoda trenutno odvisna od ustavnega sodišča, ki mora oceniti ustavnost nekaterih členov, je predvsem v vrstah gospodarstvenikov naletela na številne kritike.
Poleg očitkov, da bodo imeli zaposleni zaradi sprememb nižje neto plače, gospodarstveniki med drugim opozarjajo tudi na oteževanje notranjega lastništva podjetij. Novela namreč razveljavlja možnost obdavčitve prodaje lastnih deležev po sistemu kapitalskih dobičkov, ko je po 15 letih davek enak nič, in je veljal od začetka minulega leta, ter ponovno uveljavlja obdavčitev po sistemu dividend, kar pomeni, da so prodaje obdavčene po 25-odstotni davčni stopnji.
Kaj konkretno sprememba prinaša podjetjem v lasti zaposlenih in nekdanjih zaposlenih, smo povprašali v Domel. Uspešno podjetje iz Železnikov, ki izdeluje električne motorje in komponente, velja za zgled notranjega lastniškega upravljanja pri nas.
Po besedah predsednika uprave družbe Matjaža Čemažarja sprememba vsa podjetja z organiziranim notranjim lastništvom ter njihove delničarje postavlja v neenakopraven položaj. »Konkretna sprememba zakonodaje pomeni, da je trgovanje z lastnimi delnicami predvsem z deleži, pridobljenimi pred več kot 15 leti, oziroma deleži iz lastniških certifikatov sedaj obdavčeno s 25 odstotki. To v praksi hkrati pomeni, da ne bo interesa za prodajo skladu lastnih delnic, s katerim nam je v preteklosti uspelo zagotoviti pregleden način odkupa delnic in prodaje zaposlenim,« pojasnjuje Čemažar.
V podjetju imajo namreč vzpostavljen sistem, po katerem podjetje s pooblastilom skupščine delnice odkupuje za sklad lastnih delnic z izključnim namenom prodaje zaposlenim. V minulih letih so na ta način od nekdanjih zaposlenih ali upokojenih odkupovali delnice in jih prodajali zdajšnjim zaposlenim v podjetju. »Imamo odlično delujoč pravilnik, s katerim lastne delnice prioritetno prodamo mlajšim zaposlenim, ki so vsaj dve leti že zaposleni v podjetju in še niso lastniki, v drugem krogu pa lastne delnice prodamo še zaposlenim, ki so že obstoječi lastniki, ki želijo povečati svoj delež. Tako na pregleden in kontroliran način ohranjamo naše podjetje v lasti zaposlenih in zasledujemo prvotni namen ustanovitve družbe pooblaščenke in kasneje delniške družbe Domel Holding, d. d.,« je še povedal sogovornik in zavrnil tudi domnevo ministra za delo Luke Mesca, ki je dejal, da bi zunanji lastniki sčasoma lahko postali večinski in kot primer navedel prav Domel. »Struktura lastnikov se zaradi procesa upokojevanja počasi spreminja v korist upokojenih sodelavcev, kar v osnovi ni niti sporno niti kritično, saj gre za lastnike, ki so v podjetju delali štirideset let, so še vedno pripadni 'domelovci' in na podjetje ponosni, zato ne moremo reči, da so zunanji lastniki. Vrednost deleža je rezultat njihovega dela, česar se zavedajo in na delež gledajo kot naložbo za tretje življenjsko obdobje,« pravi in dodaja, da verjame, da bodo z ustrezno politiko dividend in instrumentom pridobivanja lastnih delnic lahko tudi v prihodnje vzdrževali zdravo razmerje lastništva med nekdanjimi in sedanjimi zaposlenimi. »Za tiste lastnike, ki se v naši zgodbi ne prepoznajo, je odkup za sklad lastnih delnic najustreznejši instrument in prav zato smo se zavzemali za vključitev izjeme v novelo zakona o dohodnini, vendar žal naši predlogi niso bili upoštevani,« je sklenil Čemažar.