Zmagala je podjetna mladost
Uredniška komisija časopisne družbe Dnevnik je za laskavi naslov gorenjske gazele 2008 izbrala jeseniško družbo Mimo vrste, d. o. o.
Bled – V sredo je časopisna družba Dnevnik v Festivalni dvorani pripravila letos že osmo podelitev naslovov gorenjska gazela v okviru vseslovenskega projekta podeljevanja naslovov gazel za najboljša hitro rastoča podjetja. V letu 2008 poteka izbor že osmo leto zapored, zadnja tri leta pod okriljem Dnevnika, časopisne družbe, d. d. V tem času se je izbor gazel uveljavil kot največji poslovni dogodek v Sloveniji, pa tudi kot motivacija za majhna in srednje velika podjetja. Namen projekta je izbrati in nagraditi podjetja, ki v celoti izkazujejo lastnosti gazel (dinamičnost, hitra rast, bliskovit razvoj, intenzivno zaposlovanje in ohranjanje prednosti pred konkurenco), ter tako povečevati zavedanje širše javnosti o pomenu podjetništva pri razvoju slovenskega in evropskega gospodarstva. Gazela je izbor najboljših hitro rastočih slovenskih podjetij, dodajajo pri Dnevniku, katerega vizija je prerasti v družbeno gibanje, ki utemeljuje pojem dinamične rasti, prepletene z družbeno odgovornostjo.
Gazele ustvarile 1619 delovnih mest
V Gorenjskem glasu že vsa leta doslej spremljamo podeljevanje teh naslovov, saj smo prepričani, da si tovrstni poudarek in priznanje zasluži čim širšo uveljavitev, utrditve in potrditev. Zlasti še, ker je izbor kandidatov utemeljen s skrbnimi analizami (pri tem sodelujejo Ekonomska fakulteta Ljubljana ter podjetji Mediade in Bisnode), delo in dosežke podjetij, ki so bila kandidirana, oziroma so prejela ta naslov, pa pri Dnevniku spremljajo tudi kasneje. Tako so letos izračunali, da je v petih letih, od leta 2002 do 2007, sto najbolj dinamično rastočih gorenjskih podjetij ustvarilo 1619 delovnih mest, kar pomeni 53 odstotkov od skupaj 3.037 zaposlenih v regijskih gazelah. Pri tem je vsak zaposleni v povprečju prejemal 1.228 evrov plače in prispeval k ustvarjeni dodani vrednosti v višini 40.562 evrov. Doseženi prihodki od prodaje so znašali 486 milijonov evrov ali kar četrtino več kot pri lanskih stotih gorenjskih gazelah. Ob tem pa so gorenjske gazele v letih od 2002 do 2007 za 3,8-krat povečale vrednost prodaje. Letošnje gorenjske gazele presegajo lanske tudi po drugih kazalcih velikosti. Povprečna gorenjska gazela je zaposlovala 30 ljudi, lani 22. Kapital letošnjih gazel dosega skoraj dva milijona evrov oziroma kar dvakrat več kot pri lanski generaciji, ko je znašal 1,02 milijona evrov, višji pa je tudi ustvarjeni dobiček: letos za 30 odstotkov višji kot lani.
Najbolj podjetni v Kranju
Zelo zanimiva je tudi krajevna razporeditev letošnjih stotih hitro rastočih podjetij na Gorenjskem. Daleč največ takih podjetij je iz občine Kranj, kar 32, pri čemer velikega števila ne kaže pripisovati le velikosti občine, precejšnje presenečenje je drugo mesto s 15 podjetji iz občine Škofja Loka, tretja občina po številu hitro rastočih podjetij pa je tudi sicer po živahnem podjetništvu znani Šenčur. Po šest gazel je z Jesenic in iz Tržiča, pet z Bleda, po štiri pa prihajajo iz Cerkelj na Gorenjskem in iz občine Žiri. Tri hitro rastoča podjetja prihajajo iz občine Gorenja vas-Poljane, dve iz občine Preddvor, s po eno gazelo pa sledijo občine Bohinj, Kranjska Gora, Naklo, Železniki in Žirovnica.
Trije nominirani
Ob tako širokem izboru hitro rastočih podjetij, pri čemer je treba pripomniti, da potekajo ti izbori v šestih slovenskih regijah, na koncu pa se ti ugledni poslovni dogodki nadgradijo ter zaključijo z izborom na nacionalni ravni, so si pri Dnevniku zamislili še tri stopnje do naslova gazela: med stotimi v regiji izberejo pet kandidatov - finalistov, med njimi nato tri nominirance in med njimi zmagovalca v regiji. V Gorenjskem glasu smo v septembru in oktobru predstavili vseh pet kandidatov, ki so bili: GBD Kranj, Janus Trade Kranj, Mixi foto video Žiri, Pika As Tržič in družba TI oziroma preimenovana v Mimo vrste z Jesenic. Uredniška komisija časopisne družbe Dnevnik je na podelitev naslova gorenjska gazela 2008 kot nominirance za ta naslov povabila tri izmed njih: GBD, Janus Trade in Mimo vrste. Na zelo prijetni in prijazni sredini prireditvi so vodilne vseh treh nominirancev predstavili, z njimi poklepetali in jim podelili plakete. Za prejemnika naslova gorenjska gazela 2008 so razglasili Mimo vrste, d. o. o., z Jesenic.
Tudi poslovno mimo vrste
Izbor prvega med najhitreje rastočimi podjetji na Gorenjskem je bil za marsikoga presenečenje, saj gre za družbo, kot je priznal tudi njen ustanovitelj in direktor Jugoslav Petkovič, ki je komaj letos izpolnila osnovni pogoj o petletnem delovanju. Skupina treh mladih računalničarjev se je namreč leta 2002 odločila po zgledih iz tujine pripraviti prijazno spletno trgovino, ki bo zagotavljala udoben nakup in kakovostno storitev. Prvo leto so dobili štiri tisoč naročil, drugo leto se je to število potrojilo. Jeseni 2004 so odprli Spletni nakupovalni center mimo vrste=), v katerem danes dela šestdeset delavcev, ki obvladujejo trideset tisoč artiklov v 12 oddelkih, mesečno pa sprejmejo osem tisoč naročil. Podjetje se ponaša že od ustanovitve z več kot stoodstotno letno rastjo, samo lani so dosegli 49-odstotna rast prodaje, ki je dosegla skoraj osem milijonov evrov. Znanje in mladostna drznost mladih podjetnikov so prednosti, zaradi katerih znaša indeks rasti podjetja Mimo vrste v času od leta 2002 do leta 2007 kar 2.107.
Prihodnji teden tudi slovenska gazela
Izbor za gorenjsko gazelo je bil zadnji med šestimi regionalnimi izbori, zato prihodnjo sredo sledi še nacionalni izbor v Cankarjevem domu v Ljubljani. Za slovenski naslov Gazela 2008 se bodo potegovali regijski zmagovalci. Poleg Mimovrste še Rem, Blažič - robni trakovi, Monting SK, Instrumentation Technologies in Gratel.