Subvencija bo še višja, več nadzora
Ministrstvo za delo, družino, enake možnosti in socialne zadeve napoveduje prenovo zakonodaje na področju subvencij za študentsko prehrano ter v sodelovanju s Študentsko organizacijo Slovenije tudi prenovo kriterijev za študentsko prehrano in poostren nadzor nad kvaliteto hrane.
V sredo so se predstavniki pristojnega ministrstva za delo, družino, enake možnosti in socialne zadeve s predstavniki Študentske organizacije Slovenije dogovorili za sproten nadzor nad kvaliteto študentske prehrane.
Kranj – Ministrstvo za delo, družino, enake možnosti in socialne zadeve je v luči dviga državne subvencije za študentsko prehrano, ki ga je pospremilo tudi zvišanje maksimalne vrednosti obroka, sporočilo, da se zavedajo negativnega vpliva nesorazmerne podražitve cen, ki močno slabša materialni položaj študentov. Sporočili so, da so aktivno pristopili k iskanju rešitev za trenutna čezmerna doplačila za obrok študentske prehrane. Naj spomnimo, s 1. januarjem je država povišala subvencije za študentsko prehrano z 2,82 evra na 3,5 evra, vendar se je vzporedno zvišala tudi najvišja dovoljena vrednost, ki jo za posamezen obrok lahko zaračunavajo gostinci. Prvič po uvedbi evra leta 2007 se je tako maksimalna vrednost obroka zvišala s sedem na devet evrov.
Na ministrstvu posledično pripravljajo novelo Zakona o subvencioniranju študentske prehrane (ZSŠP), s katero nameravajo dvigniti subvencijo za dodaten evro, dvig pa naj bi izvedli v dveh korakih. Kot so pojasnili, se bo subvencija zaradi redne uskladitve z inflacijo dvignila za okrog 35 centov, kasneje pa bodo v noveli ZSŠP določili tudi višji znesek subvencije, ki naj bi znašal najmanj 4,5 evra. Poleg tega nameravajo preučiti možnost zakonske omejitve najvišje možne cene študentskega obroka, pogoje glede izvajanja razpisa in možnosti zagotavljanja bolj kakovostnih ter polnovrednih obrokov, saj se, kot so poudarili, zavedajo pomanjkljivosti trenutne ureditve.
Obenem so opozorili na izigravanje sistema s strani nekaterih ponudnikov, ki nesorazmerno dvigujejo cene obrokov in ne spoštujejo predpisanih standardov glede ponudbe študentske prehrane. V sredo so se predstavniki pristojnega ministrstva sestali s predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) in se dogovorili za sproten nadzor nad kvaliteto študentske prehrane. V torek pa se je prvič sestal strateški svet za prehrano, ki ga vodi dr. Nataša Fidler Mis, univ. dipl. inž. živilske tehnologije ter mag. in dr. znanosti s tega področja. Seje se je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je poudaril, da »kos pice ni polnovreden obrok in ni kosilo«, zato bodo na ministrstvu v sodelovanju s ŠOS pripravili izhodišča za prenovo kriterijev študentske prehrane. Predsednica ŠOS Marika Grubar je izrazila zadovoljstvo nad hitrim odzivom ministrstva, ob tem pa je poudarila, da je za celoten sistem študentske prehrane – oz. da ta sploh obstane – pomembna raznolika ponudba in predvsem zdrav obrok.