Namesto garderobe spet spominska soba
V soboto so na gradu Turn v Potočah pri Preddvoru svečano odprli prenovljeno spominsko sobo Josipine Urbančič Turnograjske in s tem začeli tudi leto praznovanja ob 190. obletnici njenega rojstva.
Preddvor – Letos mineva 190 let od rojstva prve slovenske pesnice, pisateljice, skladateljice, pianistke in pravljičarke Josipine Urbančič Turnograjske. Umrla je stara še ne 21 let, pokopana je v Gradcu, vendar po besedah dddr. Mire Delavec Touhami vedno znova odkrijemo neverjetno silo, ki je gnala to mlado žensko v njeni ustvarjalnosti.
Pri ponovnem odprtju spominske sobe so poleg Kulturnega društva (KD) Josipine Turnograjske sodelovali tudi Občina Preddvor, Zavod za turizem Preddvor ter Dom starejših občanov (DSO) Preddvor. Sobo nameravajo v nadaljevanju še vsebinsko nadgraditi, in sicer tako, da bo povezana z Matijo Valjavcem, saj sta bila s Turnograjsko rojaka in sodobnika.
V tem času je zaživela tudi njena blagovna znamka. »Tako zgodbo Josipine Urbančič Turnograjske osmišljamo tudi na ta način,« razloži Delavec Touhamijeva.
Svečano odprtje je pospremil krajši kulturni program, na koncu pa je občinstvo nagovorila Josipina Urbančič »osebno«, ki jo v kostumski preobleki predstavlja Mira Delavec Touhami. Prisluhnili smo tudi dvema Josipininima klavirskima skladbama, ki jih je zaigral pianist, organist in zborovodja prof. Tone Potočnik, ki je tudi njej na čast prenovljeno sobo obogatil s pianinom. Posodil ga je za nedoločen čas in upa, da bo to spodbudilo koncerte in več dogajanja. O pomenu njene glasbene dediščine pa je spregovoril muzikolog dr. Franc Križnar, s katerim Delavec Touhamijeva tudi sicer že dolgo časa sodeluje.
Preden smo prisluhnili glasbi, so prisotne nagovorili še direktorica DSO Preddvor Lidija Kos, preddvorski župan Rok Roblek, Janja Rehberger iz Zavoda za turizem Preddvor, nekaj besed pa je občinstvu namenil tudi sedaj že upokojeni direktor DSO Preddvor Peter Starc, ki čustev ni skrival, saj sta ga predanost Delavec Touhamijeve, ki goreče skrbi, da spomin na Josipino Turnograjsko ne zamre, ter ponovno odprtje sobice, ganila. V svojem nagovoru ga je omenila tudi Kosova, ki je tudi pojasnila, da se je pred tremi leti takratno vodstvo doma odločilo, da bo Josipinina soba namenjena drugi dejavnosti. »Zato so iz spominske sobe odstranili pohištvo, zbrane predmete njene dediščine pa je shranila Mira Delavec Touhami.« A je ostalo le pri načrtih. »Kasneje je soba služila osebju kot garderoba za rdečo cono.« Ko se je epidemija začela poslavljati in je Lidija Kos nastopila mesto direktorice, so kmalu stekli pogovori tudi o tem, da se spominska soba vrne in ponovno obudi spomin na to pomembno Slovenko in njena dela.
Tone Potočnik je tako premierno zaigral dve skladbi, v sproščenem klepetu s Križnarjem pa smo izvedeli, da del zaigrane skladbe Spominčice lahko na radiu Ars slišite kot avizo posebne oddaje z istoimenskim naslovom. Kasneje smo prisluhnili še polki Zoranka.
Josipina Urbančič Turnograjska je imela to nesrečo, da je živela v času, ki ustvarjalkam in umetnicam ni bil naklonjen. Vseeno je bilo v njene melodije vložene ogromno energije in si težko predstavljamo, da jih je spisalo drobno, krhko bitje, staro dvajset let, je poudaril Potočnik. Skladbe so tudi pianistično kar zahtevne, niso za začetnike, kar je sploh zanimivo, saj ni imela profesionalne podlage za svoje ustvarjanje. Tudi kot skladateljica je izšla iz izvajalke – najprej je bila pianistka, pravi Križnar. »Uporablja težke tonalitete, njene najljubše s t. i. nižaji, ker zelo lepo zvenijo,« je še pojasnil Potočnik. Z višaji je napisala eno skladbo, polko, ki jo je tudi zaigral in zveni bolj svetlo, smo izvedeli.
KD Josipine Turnograjske bo obletnico rojstva Josipine Urbančič v letu 2023 zaznamovalo z več dogodki: mladi preddvorski glasbeniki bodo igrali za Josipino, 9. junija bo mednarodni posvet, kjer bodo predstavili nova spoznanja in dognanja, zvečer pa bo sledil koncert vseh glasbenih del Josipine Turnograjske. »Z domačinko Terezo Lombar pripravljamo izid slikanice o Josipini Turnograjski, pri Mohorjevi družbi bo izšel roman o njenem življenju izpod mojega peresa in prav tako bodo izšla v faksimilirani izdaji zbrana vsa Josipinina dela,« je še povedala Mira Delavec Touhami, ki se, če uporabimo besede Janje Rehberger, »že več kot 25 let trudi ohranjati spomin na tako pomemben del mozaika naše kulturne dediščine, kot je Josipina Turnograjska«.