Pomočnice in pomočniki vzgojiteljev predšolskih otrok se bodo na protestnem shodu zavzeli za dostojno plačilo. Fotografija je simbolična. / Foto: Primož Pičulin, arhiv GG

Država pozabila nanje

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) bo v soboto, 14. januarja, izpeljal protestni shod pomočnic in pomočnikov vzgojiteljev predšolskih otrok. Sodeloval bo tudi Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije, zavzeli pa se bodo predvsem za dostojne plače.

Zdi se jim nedopustno, da je plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo manjša od minimalne plače.

»Obenem že dolgo nismo zgolj varuške, saj v času njihove odsotnosti v jutranjih in popoldanskih urah povsem enakovredno nadomeščamo vzgojiteljice ...«

Kranj – S protestnim shodom bodo opozorili na nesprejemljivo podcenjujoč odnos oblasti do zahtevnega in odgovornega dela, ki ga opravljajo zaposleni na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja, so poudarili v Sviz. Tudi v sindikatu Vir so izpostavili, da si že vrsto let prizadevajo, da bi bilo delovno mesto pomočnice vzgojiteljice, glede na zahtevnost dela in primerljiva delovna mesta, ustrezno ovrednoteno. »Čeprav je bilo vrednotenje tega delovnega mesta že leta 2009 prepoznano kot anomalija plačnega sistema, so vsi dosedanji sklepi in ugotovitve o potrebnem izboljšanju vrednotenja dela pomočnic vzgojiteljic vse do danes ostali Ie na papirju. Na protestnem shodu se bomo zbrali, ker želimo vladi jasno in glasno povedati, da imajo pomočnice in pomočniki vzgojiteljic dovolj neizpolnjenih obljub in zavez o izboljšanju njihovega dela.«

Pomočnice in pomočniki vzgojiteljev sicer skupaj z obema sindikatoma že več let opozarjajo na poslabšanje razmer na njihovem delovnem mestu, saj večina pomočnic prejema minimalno plačo. Zato se zavzemajo za »odpravo nesprejemljivih zaostankov pri vrednotenju njihovega dela glede na primerljiva delovna mesta v drugih delih javnega sektorja«, so zapisali v Sviz in dodali, da je odgovorno in zahtevno delo z otroki povsem razvrednoteno, povprečna plača zaposlenih na delovnem mestu vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja je bistveno nižja od povprečnih plač zaposlenih na delovnih mestih, za katera je zahtevana enaka izobrazba ter so primerljivo zahtevna in odgovorna.

Že primanjkuje strokovnega kadra

Po besedah članice predsedstva območnega odbora Sviz Kranj in pogajalske skupine sindikalne konference predšolske vzgoje Andreje Mali iz Vrtca pri OŠ Šenčur v vrtcih opažajo, da se na razpise za delovno mesto vzgojitelj predšolskih otrok – pomočnik vzgojitelja ne prijavlja praktično nihče več. »Predšolska vzgoja v Sloveniji je na zavidljivo visoki ravni, ampak mnogi se sprašujemo, kako dolgo še, če ne bo strokovnega kadra,« je poudarila in dodala, da pomočnice opravljajo odgovorno delo, vse imajo strokovni izpit in aktivno sodelujejo pri vseh aktivnostih vrtca, vrednotenje njihovega dela pa je katastrofalno. Lani so pomočnikom sicer omogočili napredovanje v nazive, a se ob tem niso uresničila njihova pričakovanja, da bodo nazivi tudi finančno ovrednoteni in bodo s podpisom novih kolektivnih pogodb višje tudi plače, je opozorila Andreja Mali. Z javnim shodom zato želijo jasno pokazati, da vztrajajo pri zahtevi za zvišanje plač vsem pomočnicam in pomočnikom. »Protest bo v soboto, kar jasno kaže na visoko stopnjo odgovornosti zaposlenih do otrok in njihovih staršev,« je še poudarila Andreja Mali in dodala, da si želijo, da se jim na protestu pridružijo tudi starši, ki jim izražajo veliko podporo.

Zaslužijo si dostojno plačilo

Pomočnica vzgojiteljice Vrtca pri OŠ Šenčur Nataša Šoštarič je dejala, da se tudi v njihovem vrtcu strinjajo, da je treba urediti status njihovega delovnega mesta. »Smo mnenja, da je naše delo zelo pomembno in odgovorno, saj je vzgoja otrok v predšolskem obdobju odskočna deska za naprej. Smo zelo odgovorne, vestne in predane svojemu delu. Prepričane smo, da si za svoje delo zaslužimo dostojno plačilo.« Zdi se jim nedopustno, da je plača pomočnice vzgojiteljice s srednješolsko izobrazbo manjša od minimalne plače. »Menimo, da si vsak, ki dela – tudi delavec brez izobrazbe –, zasluži dostojno preživetje, kar naj bi minimalna plača omogočala.« Poudarila je še, da se počutijo zelo izigrane. Z ureditvijo nazivov, s katerimi so povezane njihove obveznosti, so pričakovale tudi ureditev plačila, »o katerem pa niti odgovorni za ureditev našega statusa ne vedo nič«.

Njihovo delo je spregledano

Pomočnica vzgojiteljice v Kranjskih vrtcih Andreja Kern je opozorila, da je njihovo delo pogosto spregledano, čeprav se nanje prenaša vse več odgovornosti, pogosto so tudi prvi stik s starši, saj so prisotne zjutraj ob prevzemu otrok in popoldne, ko otroke znova oddajo staršem. »Obenem že dolgo nismo zgolj varuške, saj v času njihove odsotnosti v jutranjih in popoldanskih urah povsem enakovredno nadomeščamo vzgojiteljice, prav tako sodelujemo pri izpeljavi programa in dejavnosti v vrtcu.« Opozorila je še, da jim tudi dodatna izobraževanja in delo pri projektih, drugače kot vzgojiteljicam, ne prinese napredovanja. »Država je povsem pozabila na nas. Najvišji plačilni razred, ki ga lahko dosežemo ta čas, je 31., a zaradi omejitev pri napredovanju večina tudi po štiridesetih letih delovne dobe ne pride do tega plačilnega razreda.« Po drugi strani je že izhodiščni plačilni razred za vzgojiteljice za eno stopnjo višji, čeprav Andreja Kern ugotavlja, da se njihov obseg dela ne razlikuje bistveno. »Pri nas imamo velike enote, pa moramo poznati vse otroke, ker je tudi popoldne, ko ostanemo same z otroki, treba vedeti, ali imajo kakšne alergije, komu jih oddamo in podobno.«

S povedanim se strinja tudi pomočnica vzgojiteljice v Vrtcu Tržič Andreja Stanek, ki je prav tako opozorila, da se je njihovo delo močno spremenilo v primerjavi s tistim izpred dvajsetih let. »Naša odgovornost je zelo velika; sodelujemo v vseh procesih vzgojnega dela, izvajamo dejavnosti, sodelujemo s starši, prisotne smo na roditeljskih sestankih ...« Kljub temu ima po dvajsetih letih dela le malce višjo plačo od minimalne. »Če se primerjamo recimo z medicinskimi sestrami, ki imajo prav tako srednješolsko izobrazbo, se jim je v primerjavi z nami precej dvignil izhodiščni plačni razred. Seveda si to zaslužijo, a prav tako si zaslužimo me,« je še poudarila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 7. januar 2010 / 07:00

Boj za kri

Pa smo spet pri vampirjih ...

Objavljeno na isti dan


Kranj / torek, 30. december 2014 / 13:03

Odganjajo slabo, delajo prostor za dobro

Kranjski furmani te dni hodijo od vrat do vrat, pred prazniki pa so obiskali tudi prostore kranjske občine ter odganjali vse slabo in naredili prostor za dobre stvari.

Zanimivosti / torek, 30. december 2014 / 13:03

V pričakovanju novega leta

Zadnji dan v letu je dan, ko se poslovimo od starega leta ter pozdravimo prihod novega. Silvestrovo ponuja veliko možnosti, od družinskih praznovanj do potovanj. Mimoidoče smo povprašali,...

Šport / torek, 30. december 2014 / 12:52

Kranjčani so se maščevali Celjanom

Kranj – V soboto so hokejisti kranjskega Triglava odigrali zadnjo tekmo v letu 2014 v domači Ledeni dvorani Zlato polje. V 19. krogu INL so gostili hokejiste Celja, tekma pa je prinašala dvojne toč...

Rekreacija / torek, 30. december 2014 / 12:52

Drugi novoletni tek

Timing Ljubljana organizira 2. novoletni tekaški kronometer iz središča mesta do Ljubljanskega gradu.

Gospodarstvo / torek, 30. december 2014 / 12:48

Z novim letom začnejo delovati finančni uradi

Kranj – Deset carinskih in šestnajst davčnih uradov se bo z novim letom združilo v šestnajst finančnih uradov, od tega bo petnajst regionalnih uradov: Brežice, Celje, Dravograd, Hrastnik, Kočevje,...