Rešitev za paciente brez družinskega zdravnika?
V prvem tromesečju novega leta je v javnih zdravstvenih domovih po državi predvidenih 94 splošnih oziroma družinskih ambulant za neopredeljene paciente, od tega nekaj tudi na Gorenjskem.
Za torek, 10. januarja, ob 17. uri je napovedana stavka pacientov, ki jo organizira Glas ljudstva z zahtevo po ohranitvi javnega zdravstva. Stavka bo na Trgu republike v Ljubljani, pridružili se ji bodo tudi na več drugih lokacijah po državi, med drugim pred zdravstvenima domovoma v Kranju in Kamniku.
Na Gorenjskem je približno devet tisoč pacientov brez izbranega osebnega zdravnika. Trenutno v redne ambulante splošne oziroma družinske medicine vpisujejo v Škofji Loki in Bohinju.
Ljubljana, Kranj – Kot je povedala strokovna vodja Osnovnega zdravstva Gorenjske Lidija Pretnar Pristov, jih je ta ukrep ministrstva za zdravje malce presenetil. »Težko se je tako hitro organizirati, vsekakor pa bomo poskušali vsaj v nekem obsegu tovrstne ambulante odpreti povsod, kjer so predvidene. Organizacija bo zahtevna, saj bodo v njih zaposleni isti zdravniki in sestre, ki dopoldne že delajo v svojih ambulantah in v večini zdravstvenih domov obenem tudi dežurajo.«
Že doslej so v Osnovnem zdravstvu Gorenjske upokojitve in odhode zdravnikov pokrivali z začasnimi nadomestnimi ambulantami, dokler niso pridobili novih kadrov. »V Zdravstvenem domu (ZD) Kranj smo takšno ambulanto imeli od maja do julija lani, v ZD Tržič jo imamo od septembra. Na Jesenicah imajo odsotne štiri zdravnike, vendar so uredili nadomeščanje, med drugim tudi s solidarno pomočjo treh zdravnikov specializantov družinske medicine iz ZD Radovljica,« je povedala Lidija Pretnar Pristov, po včerajšnjem sestanku strokovnega sveta Osnovnega zdravstva Gorenjske pa dodala, da problem na Gorenjskem ni tako zelo pereč kot v drugih delih države. Na Gorenjskem je po podatkih, ki so jih pridobili od skupnosti zdravstvenih zavodov, približno devet tisoč pacientov brez izbranega osebnega zdravnika, v celotni državi čez 130 tisoč. Trenutno v redne ambulante družinske medicine na Gorenjskem vpisujejo v Škofji Loki in Bohinju.
Ministrstvo za zdravje je sicer na Gorenjskem z novim letom predvidelo dve ambulanti za neopredeljene v ZD Kranj, po eno pa v ZD Jesenice, Radovljica in Tržič z različnim številom priznanih timov. ZD Kranj ima priznana skoraj dva tima družinske medicine, medtem ko ima npr. ZD Tržič priznanega pol tima. Kot so pojasnili na ministrstvu, so seznam pripravili glede na število zavarovanih oseb brez izbranega osebnega zdravnika v občinah, ki jih pokriva posamezni zdravstveni dom, ter standard 1895 glavarinskih količnikov.
Še brez konkretnega dogovora
Na včerajšnjem sestanku strokovnega sveta Osnovnega zdravstva Gorenjske se v zvezi s tem niso dogovorili še nič konkretnega, je dejala Lidija Pretnar Pristov in poudarila, da so še številni problemi na poti do vzpostavitve ambulant za neopredeljene paciente. »Še vedno je problem delovne sile, prostora, tako da bomo iskali resurse. Ambulante bomo poskušali vzpostaviti, vendar bo verjetno potrebnega še kar nekaj časa. Začeli smo se pogovarjati z zdravniki, vendar je to popoldansko delo. Zdravniki imajo že tako svoje ambulante, dežurajo, imajo veliko nadur. Sodelovanje še v ambulanti za neopredeljene paciente je izključno na prostovoljni bazi,« je poudarila Lidija Pretnar Pristov in dodala, da našteto velja tudi za medicinske sestre, ki delajo v timih družinske medicine. Še enkrat je opozorila na to, da je ministrstvo ta ukrep sprejelo šele pred dobrim tednom dni.
Pacientom, ki so ostali brez izbranega osebnega zdravnika, v tem času svetuje, naj se obrnejo na nadomestne ambulante, tudi na službo nujne medicinske pomoči, iz katerih pa žal tudi večkrat slišimo, da so prav tako obremenjene.