Sončna elektrarna na kotlovnici
V Šorlijevem naselju v Kranju so se lotili nadgradnje ogrevalnega sistema. Trenutno se zaključuje izgradnja sončne elektrarne, ki bo proizvajala električno energijo za delovanje kotlovnice.
Namestitev sončne elektrarne na kotlovnico je primer in dokaz dobrega sodelovanja med Domplanom in lastniki stanovanj, ki se je začelo že pred leti, ko so se temeljito lotili prenove sistema.
Kranj – Priključitev sončne elektrarne na kotlovnici S2 Vodovodni stolp je predvidena v začetku leta 2023. »Proizvedla bo okoli 45 odstotkov električne energije za potrebe delovanja črpalk in ogrevalnega sistema,« nam je povedal Luka Šink, vodja poslovne enote Energetika v družbi Domplan, in dodal, da bo pridobljena energija oproščena plačila omrežnin in dajatev, kar bo pomenilo dodaten prihranek tudi za stanovalce.
»Strošek elektrike iz sončne elektrarne bo obračunan enkrat letno oziroma pri letnem obračunu stroškov ogrevanja, kot je bilo dogovorjeno z etažnimi lastniki oziroma kurilnim odborom.«
Dobro sodelovanje
Ogrevalni sistem Šorlijevo naselje oskrbuje 820 stanovanj, Osnovno šolo Simona Jenka in poslovni objekt. Predsednik kurilnega odbora Peter Drinovec pravi, da je namestitev sončne elektrarne na kotlovnico primer in dokaz dobrega sodelovanja med Domplanom in lastniki stanovanj, ki se je začelo že pred leti, ko so se temeljito lotili prenove sistema, ter impulz za nadaljnje korake, ki so zaradi negotovosti na področju energetike še toliko bolj smiselni.
»Naslednja faza razvoja ogrevalnega sistema vključuje izgradnjo fotovoltaike na osnovni šoli in kasneje vgradnjo toplotnih črpalk.«
Za sončno elektrarno na strehi šole so že stekli pogovori, k izvedbi naložbe pa bi lahko pristopili prihodnje leto, ocenjuje Šink. »Pričakujemo, da bi lahko pridobili tudi nepovratna sredstva.«
Kot je še poudaril, je zagotovljen tudi prostor za nadgradnjo sistema ogrevanja s toplotnimi črpalkami, za kar je bilo poskrbljeno že ob rekonstrukciji kotlovnice pred petimi leti. S prenovo se je raba energije zmanjšala za okoli 25 odstotkov, z nadaljnjo investicijo pa bi po besedah sogovornika več kot 50 odstotkov toplote za potrebe ogrevanja pridobili iz obnovljivih virov energije.