Nataša Mrak je avtorica knjige o bogati zgodovini slovenskega veslanja. / Foto: Vilma Stanovnik

Zgodbe slovenskega veslanja

Čeprav se je na območju današnje Slovenije veslalo že veliko prej, pa je ustanovitev Veslaške zveze Slovenije pred sedmimi desetletji pomenila svež zagon za ta šport, ki ima ogromno uspehov. Vsem so skupne moč, osredotočenost, usklajenost in vztrajnost, saj so to lastnosti, ki v veslanju največ štejejo.

Zgodovina slovenskega veslanja sega v čas ob koncu 19. stoletja, leta 1908 pa je v Ljubljani nastal prvi slovenski veslaški klub. Preporod veslaškega športa pri nas se je začel leta 1952 z ustanovitvijo Veslaške zveze Slovenije, o letih vzponov, padcev in tudi izjemnih uspehov pa je moč izvedeti v najnovejši knjigi oziroma zborniku, ki nosi naslov 70 let Veslaške zveze Slovenije, predstavili pa so ga minulo soboto na Bledu.

»Knjiga oziroma zbornik je res detajlen pregled sedem desetletij obstoja Veslaške zveze Slovenije na vseh segmentih delovanja. Seveda je glavni poudarek na tekmovanjih, poleg tega pa tudi na organizacijah velikih prvenstev in vseh drugih regat, pa tudi na vseh drugih področjih delovanja zveze. Avtorica Nataša Mrak je znala gole podatke spremeniti v lepo in tekočo zgodbo,« je ob predstavitvi povedal urednik Peter Fajfar in dodal: »Knjigo bi priporočal vsem, ki imamo radi veslanje in za veslanje živimo, saj se bomo ob prebiranju o uspehih malce pocrkljali in si pobožali dušo. Prav tako je knjiga zanimiva za vse, ki niso povezani z veslanjem, da se bodo počutili ponosni, da so Slovenci. Prav tako je primerna za tiste, ki imajo vedno nekaj povedati čez veslanje, da bodo za vedno obmolknili.«

Velik in pisan mozaik

»Vsak, ki bo knjigo bral, bo v njej našel nekaj drugega. Nekateri bodo v zvezi z zgodovino veslanja našli koristne informacije, nekaterim bo to pomnilo obujanje spominov, spet tretjim bo stvar navdiha. Verjamem pa, da bo ta zbornik dobra podlaga za nadaljnje raziskovanje, za poglabljanje v posamezne zgodbe, ki so izjemne. Verjamem, da bo ta knjiga v prihodnosti dobila še kakšno družbo,« je povedala Nataša Mrak, ki je imela pri zbiranju množice podatkov pred seboj tudi veliko odgovornost, da ne bi česa izpustila.

»Odgovornost je bila res ogromna, veliko je bilo usklajevanj, veliko je bilo raziskovanja. Treba je poudariti, da je to na ravni Slovenije prvi tak zbir podatkov, ki so bili zelo razpršeni. Po klubih so sicer imeli nekaj podatkov, v nekaterih so bili zbrani bolje, v nekaterih slabše. Na državni ravni je bilo vse razpršeno in veliko smo se pogovarjali, velikokrat smo pregledovali vsebino. Gradiva je res veliko, in če bi hoteli zajeti čisto vse, kar se je na področju veslanja dogajalo v zadnjih sedemdesetih letih in tudi že prej, bi bila knjiga vsaj petkrat debelejša,« je pojasnila avtorica Nataša Mrak, ki je ob predstavitvi knjige povedala tudi, da je zgodovina slovenskega veslanja res velik in pisan mozaik.

»Mozaik je sestavljen iz številnih kamenčkov. Nekateri od njih sijejo močneje, drugi morda malce manj. Če hočemo dobiti celotno sliko te zgodovine, pa je vsak pomemben. Ne glede na to, koliko je kdo omenjen v zborniku in koliko ne, je vsak kamenček pomemben. Upam tudi, da se bo temu mozaiku pridružilo še več čim bolj sijočih kamenčkov,« je še dodala avtorica.

Zbornika so se razveselili tudi veslači, med tistimi, ki jim je posvečen pomemben del, pa je tudi najboljši slovenski veslač vseh časov Iztok Čop, ki je prav tako letos praznoval osebni jubilej, saj je bil junija star petdeset let. Njegovi uspehi so mnoge mlade navdušili za veslanje, tudi on pa se je razveselil zajetne knjige o veslaški zgodovini. »Mislim, da je za šport in za našo zgodovino zelo dobro, da se občasno pripravi takšna knjiga oziroma zbirka podatkov. Jaz na zbornik gledam kot na zgodovinski dokument in upam, da na novega ne bo treba spet čakati sedemdeset let,« je povedal Iztok Čop.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / nedelja, 29. april 2018 / 21:20

Dela naj bi končali do konca maja

Visoko – Na Visokem republiška direkcija za infrastrukturo končuje sanacijo tamkajšnje brežine, ki jo bodo utrdili z globoko sidranimi mrežami. Dela bi sicer morali končati že konec preteklega leta...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Za prvim majem birokracija

Za prijavo in pripravo prireditve, kakršno je prvomajsko praznovanje, je potrebna gora dovoljenj in papirjev.

Jesenice / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Namesto vlečnice hokejska dvorana

Jesenice - V jeseniškem občinskem proračunu so v letošnjem letu nameravali nameniti nekaj več kot 104 tisoč evrov za nakup in postavitev nove vlečnice na smučišču Španov...

Naklo / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pobrali kup odpadkov

Podbrezje, Naklo – Člani Prostovoljnega gasilskega društva Podbrezje in Lovske družine Dobrča so 21. aprila organizirali množično očiščevalno akcijo. V njej je sodeloval...

Železniki / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Brez pripomb na zaključni račun proračuna

Železniki - Minuli četrtek je občinski svet v Železnikih brez pripomb sprejel zaključni račun proračuna občine za leto 2006. Prihodki so bili realizirani v višini 994 mi...

Kranj / ponedeljek, 30. april 2007 / 07:00

Pripeli si bomo nageljne

Praznik dela, 1. maj, bomo Gorenjci spet proslavili na tradicionalnih prizoriščih: na Joštu, Šobcu, Poljanah nad Jesenicami, Križni gori.