Kranj prijazen do invalidov
Kranj je ena od štiridesetih občin, ki se ponašajo z nazivom Občina po meri invalidom. Prejel ga je zaradi ustvarjanja enakih možnosti, socialnega vključevanja in nediskriminacije invalidov.
Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) je pred kratkim prejela listino Občina po meri invalidov. Naziv, ki ga je Zveza delovnih invalidov Slovenije doslej podelila štiridesetim občinam, od tega na Gorenjskem še Radovljici, poudarja načrtno odzivanje na posebne potrebe invalidov, njihovo socialno vključevanje, sožitje in večjo kakovost življenja vseh občanov.
»Čestitke za dosežke in odgovornost, ki jo prevzemate pri ustvarjanju enakih možnosti, socialnega vključevanja in nediskriminacije invalidov. Projekt je primer dobre prakse, kako naj bi se načela, pravice in dolžnosti, zapisane v konvenciji OZN o invalidih, uresničevale v temeljnih lokalnih skupnostih, torej v občini,« je ob podelitvi listine dejal Srečko Matkovič, podpredsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije. Mag. Mateja Toman, predsednica Nacionalnega sveta invalidskih organizacij, je dodala: »Da bi invalidi lahko enakopravno sodelovali, imeli enake možnosti in dostop do vseh dobrin, potrebujemo različne rešitve. Upoštevanje različnih vidikov dostopnosti in enakih možnosti za invalide pa hkrati prispeva k blaginji starejših občanov, lažjemu delovanju družin z majhnimi otroki, poškodovancem, bolnikom in še marsikomu v različnih življenjskih situacijah. Zato je občina po meri invalidov v resnici občina, ki je prijazna do vseh svojih prebivalcev in obiskovalcev.«
»Listina Občina po meri invalidov je velika čast in zadovoljstvo, hkrati pa velika obveza za naprej. Nisem še povsem zadovoljen s stanjem, saj določene strukture še ne razmišljajo o potrebah invalidov,« je ob prevzemu listine dejal kranjski župan Matjaž Rakovec. »Občina je veliko naredila v korist invalidov in s tem olajšala življenje v okolju, v katerem bivajo. Zato naj tudi v prihodnje velja načelo: ničesar o invalidih brez invalidov,« pa je poudaril Janez Zelnik, predsednik Medobčinskega društva invalidov (MDI) Kranj, pobudnika vključitve MOK v projekt Občina po meri invalidom.
MOK iz proračuna letno namenja približno 1,3 milijona evrov za odpravljanje arhitekturnih ovir in (so)financiranje programov za lajšanje življenja invalidov. Pred tremi leti so oblikovali posebno skupino strokovnjakov, ki je iskala rešitve za čim boljšo vključitev oseb z različnimi zmožnostmi v družbo, lani pa je MDI Kranj vzpostavil Svet za invalide in koordinacijo invalidskih društev, katerega cilj je izboljšati položaj invalidov v lokalni skupnosti.