O poklicih vedo premalo
Izobraževanje in poklicna orientacija je bila tema letošnjega 25. medobčinskega otroškega parlamenta, na katerem je o tej temi v sredo razpravljalo več kot sto otrok iz 13 šol iz Kranja, Cerkelj, Jezerskega, Nakla, Preddvora in Šenčurja.
Kranj – Na tokratnem otroškem parlamentu so mladi razpravljavci spregovorili o zanje nadvse pomembni tematiki, in sicer za kateri poklic se odločiti oziroma kje nadaljevati šolanje. O tem so razpravljali že v okviru šolskih parlamentov, njihova razmišljanja in predloge pa bodo prek predstavnikov, ki so jih izbrali na medobčinskem otroškem parlamentu, prenesli na nacionalni otroški parlament, ki bo 13. aprila zasedal v Ljubljani. V Kranju so medobčinski parlament, ki je bil zaradi 25-letnice nekoliko bolj svečan, popestrili z nastopom improvizacijske skupine Gimnazije Kranj.
Mlade parlamentarce je uvodoma nagovoril kranjski župan Boštjan Trilar. »Tema, o kateri razpravljate, je izjemno pomembna. Vi ste tisti, ki boste krojili našo družbo v prihodnosti.« Prepričan je tudi, da so z nastopom na otroškem parlamentu bogatejši za dragoceno izkušnjo, da bodo znali ne le zagovarjati svoje stališče, ampak prisluhniti tudi stališčem drugih. »Tudi v naši občini podpiramo odprt dialog. Če bi se v naši družbi več pogovarjali, bi bili uspešnejši.« Prav otroški parlamenti mladim ponujajo možnost za okrepitev njihovega glasu, je poudaril koordinator otroških parlamentov pri Društvu prijateljev mladine Kranj Franci Kržan. Temeljni cilj otroških parlamentov je namreč zlasti razvoj kompetenc za aktivno državljanstvo in participacijo mladih.
V razpravi o izobraževanju in poklicni orientaciji so tokrat izpostavili predvsem problem primernega informiranja o šolah in poklicih, saj menijo, da od šol ne dobijo pravih informacij, saj pogosto preveč olepšujejo stvari. »Zato se pri odločanju o nadaljnjem izobraževanju opirajo predvsem na mnenja starejših prijateljev in znancev, še vedno zelo zaupajo tudi staršem in šolski svetovalni službi,« je sklepe parlamenta v Kranju povzel Kržan. Mladi so razmišljali tudi o poklicih prihodnosti, pri čemer so mnogi precej pesimistični glede možnosti zaposlitve po končanem šolanju. »Zato so pogosto omenjali odhod v tujino, kamor pa se ne bi odpravili po lastni volji,« je pojasnil Kržan.
Ob zaključku so izbrali tudi teme za otroški parlament prihodnje leto, o katerih bodo glasovali na nacionalnem parlamentu. Najvišje so postavili probleme v družini in družbi nasploh, odnose v šoli in nasilje.