Moški k urologu šele, ko ima težave
Moški gre k urologu šele, ko ima težave – za razliko od žensk, ki se udeležujejo preventivnih programov. Problem je tudi pomanjkanje urologov in dolge čakalne dobe, saj je na prvi pregled treba čakati od tri mesece pa vse do dve leti, pravi Franc Hočevar, predsednik Društva uroloških bolnikov Slovenije.
V Društvu uroloških bolnikov Slovenije deluje tudi telefon za bolnike in njihove svojce, ki se ob diagnozi raka znajdejo v hudi stiski. Letno opravijo več kot sto pogovorov, tudi z bolniki po operaciji. Vsi, ki pomagajo po telefonu, imajo lastno izkušnjo raka.
Letno v Sloveniji raka prostate odkrijejo pri okoli 1600 moških, več kot 400 bolnikov vsako leto umre. In to je 400 preveč, poudarja Franc Hočevar, ki vodi društvo uroloških bolnikov in ima tudi sam izkušnjo raka na prostati.
Ključno hitro odkrivanje
Pri raku prostate je ključno zgodnje odkrivanje, saj se sicer razširi na kosti in je zdravljenje zelo zahtevno. Zato bi bila izjemnega pomena uvedba presejalnega programa za zgodnje odkrivanje omenjenega raka, je dejal Hočevar in opozoril tudi na pomanjkanje urologov v Sloveniji. Deluje jih okoli 60 (ob njih pa še 30 specializantov urologije); da bi se lahko primerjali z drugimi evropskimi državami, bi potrebovali vsaj 120 urologov. Tudi zaradi pomanjkanja specialistov prihaja do prepoznega diagnosticiranja in zdravljenja raka.
Program v Jeseniški bolnišnici
Na Gorenjskem vrsto let nismo imeli programa urologije, pred petimi leti pa so začeli urološko ekipo vzpostavljati v Splošni bolnišnici Jesenice. Za to je posebej zaslužen specialist urologije Borut Gubina, ki je tudi predsednik strokovnega sveta Društva uroloških bolnikov Slovenije. Kot je dejal, je vesel, da so v Splošni bolnišnici Jesenice v zadnjih letih vpeljali ta program in izboljšali oskrbo bolnikov na Gorenjskem. Tako bolnike operirajo tudi v jeseniški bolnišnici, kar je velika pridobitev. Je pa še vedno velik problem zagotovitev zadostnih operativnih zmogljivosti in urološki bolniki morajo na operacijo čakati, a takšno je stanje po vsej državi. V jeseniški urološki ekipi je tudi specialist urologije Jernej Arh, ki je opozoril, da so predolge tudi čakalne dobe za pregled. Urološka ambulanta v bolnišnici za zdaj deluje dvakrat tedensko, a optimizem vzbuja dejstvo, da prihajajo mladi specializanti, ki bodo v prihodnje okrepili ekipo. Arh je tudi poudaril, da je za urološko delo potrebnih veliko naprav in instrumentov, zato so se posebej razveselili nedavne donacije mednarodnega gibanja Movember, društva OnkoMan in Društva uroloških bolnikov Slovenije v višini pet tisoč evrov za nakup opreme za urološki oddelek jeseniške bolnišnice.