Gorenjski lotomilijonarji
V zadnjih letih so bili na Jesenicah vplačani kar trije loterijski lističi z najvišjim dobitkom. Doslej najvišji znesek na Gorenjskem, kar 3,4 milijona evrov, pa je lani prejel srečnež z Bleda.
Loto igra okrog 55 odstotkov polnoletnih Slovencev, torej skoraj milijon.
Kranj – Loterijska igra Loto praznuje 60 let obstoja. V tem času je po zaslugi glavnega dobitka Slovenija dobila 62 milijonarjev, od tega nekaj tudi na Gorenjskem. Kot kažejo podatki, ki nam jih je posredovala Mateja Slamnik iz Loterije Slovenije, so v zadnjih letih eden najbolj srečnih gorenjskih krajev za igralce lota – Jesenice ...
Tako so bili v zadnjih letih na Jesenicah vplačani kar trije loterijski lističi z najvišjim dobitkom. Leta 2018 je bil vplačan Eurojackpot 5+1, Jeseničan se je razveselil dobitka v višini 2,2 milijona evrov. Že nekaj let prej, natančneje leta 2014, so bile Jesenice srečen kraj za nekoga, ki je zadel 2,9 milijona evrov za sedmico. Tudi leta 2011 so milijonarja dobile Jesenice, nekdo je zadel 1,1 milijona evrov za pravilno vplačano sedmico.
Sicer je doslej najvišji znesek na Gorenjskem prejel srečnež z Bleda, ki je lani zadel sedmico in s tem 4,3 milijona evrov.
In še nekaj ostalih dobitkov zadnjih let: letos se je Kranjčan razveselil 0,4 milijona evrov za Eurojackpot 5+1, v preteklih letih pa je prav tako v Kranju nekdo vplačal sedmico in zadel 1,7 milijona evrov, pol milijona evrov je zadel nekdo iz Šenčurja, 0,7 milijona evrov nekdo iz Cerkelj ...
Ob tem so se po zaslugi dobitkov okrepili tudi občinski proračuni gorenjskih občin, občina stalnega prebivališča dobitnika namreč ob izplačilu dobitka prejme 15 odstotkov od zneska dobitka.
Žrebanja ob sredah in nedeljah
Loterija Slovenije igro Loto prireja vse od leta 1962. Žrebanja so v času nekdanje skupne države potekala v Beogradu, od osamosvojitve naprej pa jo Loterija Slovenije prireja samostojno. Žrebanja potekajo dvakrat tedensko, ob sredah in nedeljah.
Po podatkih Loterije Slovenija so v tem času z igro Loto zbrali več kot 109 milijonov evrov sredstev za delovanje invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij.
Proračun države se je na račun te igre v desetletju okrepil za skoraj 52 milijonov evrov, slovenske občine pa so prek davka od izplačanih dobitkov prejele 23 milijonov evrov.
Dobitnik se ni javil ...
In še zanimivost: le enkrat v šestdesetih letih se je zgodilo, da dobitnik ni prevzel izjemno visokega zneska, in sicer 1,3 milijona evrov. Listek je bil vplačan v Ljubljani, po štirih mesecih neuspešnega iskanja nesojenega milijonarja, ki so ga iskali tudi številni slovenski mediji, je Loterija neprevzeti dobitek vrnila nazaj v igro oziroma v sklad za sedmico, ki se je tako povečal s 300.000 na 1,6 milijona evrov.