Na lokalnih volitvah volijo tudi tujci

Preverili smo, zakaj v nekaterih občinah člane občinskega sveta izvolijo po večinskem sistemu, v drugih pa po proporcionalnem. Na lokalnih volitvah imajo volilno pravico tudi tujci.

Državljan druge države članice Evropske unije s stalnim bivališčem v Sloveniji lahko kandidira za občinskega svetnika, kar pa ne velja tudi za županske kandidate. Ti so lahko samo slovenski državljani.

Kranj – Marsikdo ne ve, da za razliko od državnozborskih in predsedniških volitev na lokalnih volitvah smejo voliti tudi tujci. Tujci so lahko tudi voljeni, toda ne vsi. Poleg tega se po občinah razlikuje tudi način izvolitve članov občinskih svetov.

Zakon o lokalnih volitvah pravi, da ima pravico voliti in biti voljen za člana občinskega sveta vsak državljan Republike Slovenije, ki je na dan glasovanja dopolnil 18 let starosti. Isti člen enako pravico dodeljuje tudi polnoletnim državljanom druge države članice Evropske unije, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje s prijavljenim stalnim prebivališčem v Sloveniji oziroma potrdilo o prijavi prebivanja in prijavljeno začasno prebivališče v Sloveniji. Na lokalnih volitvah pa lahko volijo (ne pa tudi kandidirajo) tudi drugi tujci, ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivališče. Vsi našteti imajo volilno pravico le v občini, v kateri imajo stalno prebivališče.

Občinske svetnike v Sloveniji volimo po večinskem ali proporcionalnem sistemu. Večinski sistem velja za občine, katerih občinski sveti štejejo od sedem do enajst članov, po proporcionalnem pa volijo člane občinskih svetov, ki štejejo od dvanajst do 45 članov. Člane občinskega sveta, ki so predstavniki italijanske ali madžarske narodne skupnosti oziroma romske skupnosti, volimo po večinskem načelu.

Drugače je pri volitvah županov. Zakon o lokalnih volitvah namreč pravi, da lahko za župana kandidirajo le državljani Republike Slovenije, ki so na dan glasovanja dopolnili najmanj 18 let starosti in imajo stalno prebivališče v občini, v kateri kandidirajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 30. junij 2015 / 10:19

Maks Samec med oblaki

Kemik Maks Samec je bil eden prvih Slovencev, ki so letali z balonom v znanstvene namene. Rodil se je 27. junija 1881 v Kamniku. Bil je znanstvenik, ki se je podajal med oblake zaradi svojih razisk...

Objavljeno na isti dan


Kultura / četrtek, 3. november 2022 / 17:55

Orkester, Jezdeca, Moja Vesna ...

Ob treh z več vesnami nagrajenih filmih je še kopica tistih, ki si jih velja zapomniti.

Preddvor / četrtek, 3. november 2022 / 17:53

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Kamnik / četrtek, 3. november 2022 / 17:52

Predstavili Misli za Kamnik

Študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani so pripravili nabor rešitev za nekatere prostorske izzive, s katerimi se srečuje Kamnik.

Rekreacija / četrtek, 3. november 2022 / 17:24

Vonj po morju in borovcih

Kanjon Vrženica (202 m n. m.) – Otrok Krk ima odlično infrastrukturo kolesarskih in pohodniških poti. Pohodniške poti so različno zahtevne, med zahtevnejšimi je vzpon po kanjonu Vrženica v bližini Baš...

Šenčur / četrtek, 3. november 2022 / 17:21

Nekatere investicije prenesli v naslednje leto

Šenčur – Šenčurski občinski svetniki so na oktobrski seji po skrajšanem postopku sprejeli rebalans proračuna letošnjega leta, s katerim so znižali prihodke za dobrega 3,8 milijona evrov in odhodke...