Družba Ekoenergo, ki je del skupine Interenergo in Kelag, je v oktobru leta 2021 prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv časopisa)

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Preddvor – Mohor Vrhovnik in Matjaž Valenčič, predstavnika Interenerga in hčerinske družbe Ekoenergo, ki je oktobra lani prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor, sta svetnikom pojasnila, da žal ne gre drugače in bodo morali ceno ogrevanja dvigniti. Mohor Vrhovnik je poudaril, da si tega ne želijo, a jih v to silijo razmere na svetovnih trgih. Najprej se je dvignila cena elektrike, potem pa še biomase, kar jih je prisililo, da zvišajo variabilni del cene. To pomeni dvig s 60 na 89 evrov. Pojasnil je, da nad njihovo koncesijsko dejavnostjo bdi Agencija za energijo, slediti morajo energetskemu zakonu in pri spremembah cene navzgor ali navzdol zasledujejo metodologijo za spreminjanje cene. Agenciji morajo poročati vsako spremembo in jo zaprositi tudi za odobritev. V skladu z omenjeno metodologijo se jim nato dovoli dvig cene ali pa ustrezno znižanje.

Podžupana Jožeta Cudermana je zanimalo, zakaj cene niso dvigovali postopoma. Do zadnjega so mislili, da zvišanje ne bo potrebno, da se bodo razmere na trgu električne energije umirile, sta pojasnila sogovornika. »Potem je potekla pogodba za dobavo biomase, in ko smo šli v iskanje nove ponudbe, so cene v tem času zelo zrasle.« Cena, ki so jo izpogajali za sistem v Preddvoru, je še vedno med nižjimi med vsemi sistemi družbe. Stara je že nekaj mesecev, tako da so cene biomase sedaj še višje.

Valenčič je pojasnil, da trenutno slabo kaže, da bi se cena biomase v času sezone znižala. Videti pa je tudi, da bo Energetika Ljubljana večino proste biomase na trgu porabila za svoje delovanje, kar vodi v pomanjkanje oziroma na drugi strani v podražitev biomase. V Preddvoru sicer ni strahu, da bi bila dobava biomase prekinjena, ta cena pa naj bi se obdržala do konca kurilne sezone, do pomladi, in če bo prišlo do znižanja energentov, se bo tudi cena prilagodila, znižala.

Vrhovnik ni skrival, da mu je neprijetno, da je do tega prišlo. »Razmere na trgu energentov so nore. Težko jih dobiš, če jih, so cene visoke.« Na biomasnem področju, ki je zelo lokalni vir, je sprememba še vedno manjša. Da so lani kupovali biomaso po 23 evrov na megavatno uro, sedaj po 32, smo izvedeli.

Sogovornika sta primerjala tudi ceno ogrevanja na biomaso s cenami ogrevanja na druge energente ter za lažjo predstavo podala izračun v primerjavi z lani. Če bi na primer nekdo za hišo v Preddvoru lani plačal skupaj z davkom 1845 evrov, bi bil po tej podražitvi, če se cena ne spremeni, celotni strošek ogrevanja 2270 evrov. »Povprečno se strošek poveča od 20 do 25 odstotkov, odvisno od stavbe. Na koncu glede na to, da je bilo povišanje variabilnega dela precej visoko, samo povečanje končnega stroška ne bo tako zelo veliko.«

Svetnike je zanimalo tudi, kako bo s poletno sezono. Izvedeli smo, da v Preddvoru načrtujejo nadgradnjo. Imajo že ponudbe za vgradnjo poletnega kotla. »Načrtujemo vgradnjo manjšega kotla moči 350 kilovatov, kar bo dovolj za pokrivanje potreb po topli sanitarni vodi. S tem se bo povečal izkoristek lesne biomase in se bodo znižali stroški celotnega sistema.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / / 07:00

Novo poglavje v delu turističnega društva?

Turistično društvo Cerklje od aprila deluje v novi sestavi. Za prvo leto so si zastavili realne cilje, pravi novi predsednik Darko Kovačič.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 19. julij 2024 / 17:12

Pogačar ulovil ubežnike, slavil in v seštevku povedel za pet minut

Nica – Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) je zmagovalec 19. etape dirke po Franciji. Na trasi od Embruna do Isole 2000 (144,6 km) je še povišal prednost v skupnem seštevku. T...

Gorenja vas-Poljane / petek, 19. julij 2024 / 16:16

Ob jubileju kljekljaric pregledna razstava

V Klekljarskem društvu Deteljica Gorenja vas so dvajsetletnico delovanja zaznamovali z razstavo Naših 20 let, na kateri so predstavili svoje dosedanje delo.

Šport / petek, 19. julij 2024 / 16:15

Župan Kozjek osvojil zlato medaljo

Šenčur – V Rimu je od 8. do 14. julija potekalo svetovno prvenstvo v namiznem tenisu za veterane in rekreativce. Udeležba na tekmovanju je bila rekordna, saj je nastopilo skoraj 6100 igralcev iz 11...

Zanimivosti / petek, 19. julij 2024 / 15:02

O tropskih nočeh

Oto Pestner prepeva o toplih julijskih nočeh. O tropskih julijskih nočeh pesmi za zdaj še ni, so pa zato dovolj zgovorni podatki o njih v letošnjih juniju in juliju. Tropska noč pomeni, da se tempe...

Zanimivosti / petek, 19. julij 2024 / 14:59

Matej Nastran s srebrno medaljo

Slovenska ekipa, del katere je bil tudi dijak Gimnazije Škofja Loka Matej Nastran, je uspešno nastopila na 35. Mednarodni biološki olimpijadi v Kazahstanu.