Slavnostni govornik na letošnji slovesnosti ob obletnici odločitve za plebiscit v Poljčah je bil poslanec prve demokratično izvoljene skupščine Vitomir Gros./ Foto: Gorazd Kavčič

Slovesnost ob obletnici odločitve za plebiscit

Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je v soboto v Poljčah spet pripravilo prireditev ob obletnici odločitve o slovenski samostojnosti.

Poljče – Prav tam, v prostorih današnjega NATO Centra odličnosti za gorsko bojevanje, so se 9. in 10. novembra zbrali tedanji delegati vladne koalicije Demos in ministri ter sprejeli odločitev o razpisu referenduma o ustanovitvi samostojne Slovenije.

»Poljče so izjemna postaja, izjemen mejnik na poti v samostojnost Slovenije. Tukaj smo se odločili, da gremo v plebiscit, tu smo prevzeli odgovornost. Tu je nastala podlaga za to, da smo se mesec kasneje v tedanji skupščini dogovorili z opozicijo o nujnem sodelovanju pri tem projektu,« je v uvodnem nagovoru poudaril predsednik združenja Lojze Peterle, v času od maja 1990 do maja 1992 prvi predsednik slovenske vlade.

Peterle se je na srečanju v svojem nagovoru odzval tudi na aktualna dogajanja in poudaril še dogovor zbora članstva VSO, da se bodo »odločno borili za obstoj Muzeja slovenske osamosvojitve, katerega ukinjanje je udarec proti osamosvojitvi.«

Slavnostni govornik na slovesnost je bil tokrat Vitomir Gros, v letih 1990–1992 poslanec prve demokratično izvoljene skupščine Republike Slovenije in nekdanji kranjski župan. Sedanje obdobje, čas epidemije, je primerjal s časom druge svetovne vojne. Obakrat, je prepričan Gros, so razmere v svoj prid izkoristili komunisti. V nagovoru se je tudi on spomnil na pokojnega Jožeta Pučnika, ki je, kot pravi Gros, »s svojim odločnim ravnanjem preprečil možne neskončne zaplete. Prvič v slovenski zgodovini je Slovencem omogočil ponosno in preudarno odločitev o svoji usodi. V tem je genialnost te Pučnikove poteze,« je poudaril.

»Lahko rečemo, da je v tridesetih letih naša domovina odrasla in da je, človeško gledano, v svojih najboljših letih. Dosegla je svojo popolno samostojnost, brez kakršnekoli odvisnosti od kogarkoli. Neverjeten je bil popoln uspeh Slovencev na plebiscitu; vse to je fantastičen uspeh, saj je od nekaj tisoč narodov na svetu do sedaj uspelo ustanoviti svoje države manj kot dvestotim. Svobode in samostojnosti nam ne more vzeti nihče več. Uspeh je tudi, da je svojo popolno samostojnost uspela doseči po poti razdružitve, ki je mednarodno priznan način delitve države, in ne po poti odcepitve, ki je mednarodna skupnost praviloma ne priznava, a so jo takrat zagovarjali mnogi, predvsem komunistično usmerjeni politiki, za Slovenijo pa bi bil ta način usoden. Samostojnost po poti razdružitve smo lahko dosegli tudi zato, ker slovenska državnost obstaja že od nekdaj,« je svoje prepričanje v slavnostnem nagovoru izrazil Gros, ki je izpostavil napredek, dosežen v zadnjih treh desetletjih, pa tudi področja, za katera meni, da še vedno potrebujejo spremembe, med njimi praznik dan upora proti okupatorju, ki po njegovem ne bi smel biti povezan z osvobodilno fronto, trajni sodniški mandat, vprašanja medvojnih in povojnih pobojev ter urejanje vojnih grobišč.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 30. junij 2007 / 07:00

Natečaj fotografske razstave Ogledalo starega Kranja

Ob slovesnem odprtju Kranjske hiše, ki bo predvidoma oktobra 2007, sta že februarja Zavod za turizem Kranj in Fotografsko društvo Janez Puhar razpisala natečaj za fotografsko razstavo "Ogledalo s...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Živahno v Kranjski Gori

V četrtek je v Ljudskem domu nastopil domačin Denis Porčič - Chorchyp, petek je bil posvečen spominu na smučarja Draga Grubelnika, sobota pa prestižnim jeklenim lepotcem.

Nasveti / torek, 23. februar 2016 / 20:00

Tanja odgovarja

Zanimajo me služba, ker že dolgo nimam nikakršnega uspeha, ljubezen in zdravje. Prav tako sprašujem enako za sestro.

Zanimivosti / torek, 23. februar 2016 / 17:24

Razglednice iz Bosne (2)

Prav univerzitetna knjižnica Vijećnica predstavlja enega izmed simbolov Sarajeva, mesta, ki je v devetdesetih doživljalo katastrofalno vojaško obleganje s strani JLA. Na svoj odpor ter vztrajanje v...

Mularija / torek, 23. februar 2016 / 18:57

Spoznali veliko novega

Za pestro dogajanje med počitnicami so minuli teden poskrbeli tudi pri Ljudski univerzi Kranj. V okviru centra za družine so pripravili zanimive, zabavne, družabne in poučne delavnice.

Kultura / torek, 23. februar 2016 / 18:05

Pisma, poslana iz strelskih jarkov

V Galeriji Šivčeva hiša v Radovljici je na ogled razstava pisem, ki jih je prijatelju Stanu Kosovelu, starejšemu bratu bolj znanega pesnika Srečka Kosovela, pisal njegov prijatelj, slikar Veno Pilon.