Plečnik navdihuje slikarje
Podbreško kulturno društvo Tabor se je s sliko in pesmijo poklonilo spominu na 150. obletnico rojstva arhitekta Jožeta Plečnika.
Podbrezje – Leta 2012 je podbreška amaterska slikarka Ronka Kozjek predlagala domačemu Kulturnemu društvu Tabor, da bi domači slikarji, združeni v Likovnem društvu Naklo, slikali na teme iz slovenskih narodnih pesmi in izdelke predstavili na posebni prireditvi, imenovani Narodne v sliki, pesmi, plesu in besedi. Ideja je zaživela in tako so likovniki iz občine Naklo, ki so se jim zadnja leta pridružili tudi člani Društva likovnikov iz občine Cerklje, slikali na teme, ki jih opevajo narodne pesmi, v naslednjih letih pa so iskali navdih v proznih delih Cankarja, Vodnika, Jurčiča in Ipavca. Vsakoletna predstavitev likovnih del, obogatena s pesmijo, je bil dogodek posebne vrste. Letos so za likovni izziv izbrali dela arhitekta Jožeta Plečnika, saj letos praznujemo 150. obletnico njegovega rojstva. Člani Likovnega društva Naklo Angelca Križaj, Barbara Pogačnik, Dana Šemrov, Franci Markovec, Mija Kramarič, Metka Vouk Mauser, Matjaž Mauser, Ronka Kozjek, Zdravko in Tilka Purgar in Tone Strlič ter Alojzija Golob, Darinka Kralj, Dragica Markun, Marinka Štern in Zofija Hacin iz Društva likovnikov Cerklje so slikali portrete velikega arhitekta, cerkve in kapele, ki jih je načrtoval Plečnik, in mostove ter kranjske arkade, ki so bile zgrajene po Plečnikovih načrtih.
V petek, 28. oktobra, so v Kulturnem domu v Podbrezjah slike drugo za drugo prinašali pred občinstvo, voditelja Eva Čadež in Andraž Aljančič pa sta za vsako povedala, kaj predstavlja, kdaj je Plečnikovo delo nastalo in kdo jo je naslikal. Izbrano besedilo je napisala Daca Perne. Vmes so vsebini slik primerne pesmi zapele pevke Ženskega pevskega zbora Dupljanke iz Dupelj in sopranistka Mateja Praprotnik Dolar iz bližnjega Ljubnega. Prireditev je bila tako predstavitev slikarjev kot seznanjanje občinstva z bolj ali manj znanimi posebnostmi iz Plečnikovega življenja. Podbrežani so tako dostojno počastili spomin na velikega Plečnika, katerega zapuščina bogati tudi Gorenjsko.