Predstavil se je kot Ronaldo
Na včerajšnjem nadaljevanju sojenja Metiju Plavi zaradi izsiljevanja je pričal oškodovanec Aleš Štern iz Srednje vasi. Ko si v njegovih krempljih, razmišljaš le o preživetju, je dejal.
Kranj – »Verjemite mi, ko si enkrat v njegovih krempljih, sploh ne veš, kje živiš, kaj delaš, razmišljaš samo, da bi preživel. Zato nisem šel takoj na policijo,« je na včerajšnji glavni obravnavi na kranjskem okrožnem sodišču poudaril šenčurski kmet in podjetnik Aleš Štern, ki naj bi bil žrtev večletnega surovega izsiljevanja s strani Metija Plave iz Preddvora in Milana Kepica iz Velesovega. Medtem ko je Kepic očitana dejanja takoj priznal, pa Plava kategorično zanika, da bi Šterna izsiljeval, po njegovem je šlo le za urejanje dolžniškega razmerja. Tožilstvo Plavi očita, da je skupaj s Kepicem v obdobju 2011–2016 od Šterna na posebno surov in poniževalen način ter z uporabo groženj in fizične sile izsilil skupno 1,6 milijona evrov, Plava po drugi strani trdi, da mu je oškodovanec še vedno dolžan 250 tisoč evrov.
Po tem, ko je Aleš Štern včeraj v veliki sodni dvorani potreboval nekaj časa, da se je dovolj zbral, je iz njegovih ust začelo kar vreti. Povedal je, da je po prejemu vabila na pričanje znova začel podoživljati vso zgodbo, ki jo je v zadnjem letu vsaj deloma uspel odmisliti. »Vem, kaj govorim. Pripravljen sem desetkrat iti na detektor laži, pa boste ugotovili, da ni niti ene laži,« je poudaril.
Kot je pojasnil, ga je s Plavo seznanil Kepic, za katerega pravi, da je bil Plavin vojak. »Plavo sem tedaj prvič videl. Predstavil se mi je kot Christiano Ronaldo. Bil je elegantno oblečen, trdil je, da je on poskrbel za zazidljivost dveh parcel na robu vasi in za hlev. Malo čudno sem ga gledal, ker to ni bilo res, a kmalu sem ugotovil, da želi prejeti nekaj plačila,« se spominja. Tako se je začelo. Sledilo je obdobje prigovarjanja, da mora plačati, sicer se bo zameril ljudem v Ljubljani, ki da so mu to uredili. Ker je pričakoval evropska sredstva za mladega kmeta in ni želel zapletov pri milijonski investiciji v nov hlev, v tistem času pa je sicer kar dobro zaslužil, mu je na koncu izročil 64 tisoč evrov. »S tem sem naredil življenjsko napako, ker se je tedaj vse začelo, saj sta Plava in Kepic ugotovila, da sem neumen, mlad, da sem njihov. Večkrat mi je bilo jasno povedano, da ne morem jaz odločiti, kdaj bo konec, da bodo to oni.«
Nazadnje je za dokončanje hleva nujno potreboval 100 tisoč evrov, denar mu je priskrbel Kepic, a zahteval deset tisoč evrov mesečnih obresti. »Kasneje sem jima vse vrnil, a ni bilo konca, vedno sem bil dolžan od 30 do 40 tisoč evrov. Izmišljevali so si datume, do kdaj moram vrniti, če nisem imel, so mi naložili kazen, tako da je bilo na koncu kar naenkrat že za pol milijona evrov dolga ... Če Meti ne bi bil tako požrt, bi zadevo verjetno speljal in morda bi me še danes imel v šahu.«
Pritiski, ki so postali že skoraj vsakodnevni, so se najbolj stopnjevali od leta 2014 naprej, ko je kupil nekdanji KŽK skupaj s podjetnikoma in solastnikoma borze Bitsamp Damijanom Merlakom in Nejcem Kodričem. »Tedaj je bilo konec, videl je, da imam ljudi, ki imajo denar. Takrat je res zagrabil, kot bi dveletnemu otroku pomolil pred nos sladoled.« Vsaj trikrat na teden je prišel Plava ponj, da sta se vozila okoli in je Štern iskal denar pri različnih ljudeh. »V letu 2015 je počel take stvari, da ni mogoče verjeti. Zadal si je cilj, da mu bom plačal pol milijona evrov. Marsikdo bi tedaj ali njega pospravil ali pa samega sebe. Upal sem, da bo s tem prenehal, vsak normalen človek ve, da je nekje meja. A če je teliček navajen, da cuza mleko, ga bo cuzal, dokler mu ga ponujaš. Enako je bilo pri Metiju in denarju. Kepic ima prav, ko je rekel, da si pri Plavi njegov ujetnik, da se te lasti.«
Na policijo se je odpravil, ko mu je Meti, besen, ker je ugotovil, da mu ne more plačati 250 tisoč evrov, resno zagrozil s pištolo. Tedaj si je rekel, da ima vsega dovolj. Prej enostavno ni zmogel. »On še danes misli, da je bog, da so policisti, sodišče ničvredni. Govoril je, da lahko pristane za en dan v priporu, a potem naj se pazim. Da je luksuz, ker se sploh dobiva z mano, saj se z ostalimi, ki jih izsiljuje, osebno ne srečuje, da ima za to vojake,« je pojasnil.