Krize pridejo in gredo

Povzemamo nekaj poudarkov pogovora z glavnim direktorjem podjetja SIJ Acroni Jesenice Brankom Žerdonerjem, ki ga je pred dnevi pripravila gospodarska zbornica gorenjske regije.

Jesenice – Na Gospodarskem e-forumu, ki so ga pred dnevi pripravili na gospodarski zbornici gorenjske regije, je prvi mož podjetja SIJ Acroni Jesenice Branko Žerdoner v pogovoru z novinarko Marjano Grčman spregovoril o aktualnih izzivih in tudi priložnostih, ki jih prinaša energetska kriza.

Kot je dejal, se v družbi, ki velja za enega največjih slovenskih zaposlovalcev, prilagajajo razmeram, »v katerih so cene energentov prestopile mero zdravega razuma«. »Verjetno je najvišja točka teh deviacij že dosežena, čeprav je statistika še ne zazna,« meni direktor, ki je tezo podkrepil s tem, da so dnevne cene elektrike že upadle, prav tako cene transportov, umirjata se povpraševanje in gospodarska dejavnost.

»Ukrepi so v prvi vrsti pripomogli k blažitvi stisk gospodinjstev, kar je gotovo hvalevredno, medtem ko za gospodarstvo trenutno ni nobenega rezultata,« pa je komentiral ukrepe vlade, ki se posvečajo energetski draginji. V prihodnje si v družbi, ki velja za enega največjih izvoznikov pri nas, želijo tudi enakosti pogojev znotraj EU in večje konkurenčnosti Evrope v primerjavi z Amerikama in Azijo.

A kot je dodal, so fleksibilno podjetje, ki se prilagaja razmeram. »Najprej smo omejili obseg poslovanja na tiste količine energentov, ki imajo normalne cene, po drugi strani pa se tudi čez dan izogibamo konicam. Ko je energija najdražja, lahko izklopimo peč, ki nam na srečo to omogoča,« je povedal o zmanjševanju obsega proizvodnje in zatrdil, da o odpuščanju ne razmišljajo. »S tem številom delavcev lahko dosegamo najboljše rezultate in nikakor ne želimo narediti napake na kadrovskem področju, ki je že tako zelo napeto.«

Na vprašanje, ali se bodo Jesenice kdaj ogrevale z odvečno toploto, ki jo proizvajajo v podjetju, pa Žerdoner pravi, da odgovora na to ne morejo dati le v podjetju SIJ Acroni, da pa nameravajo v prihodnje še investirati v to področje in bodo v nekaj letih zmožni ponuditi znatne količine toplote na trg, če bo za to interes. Vlagali pa bodo tudi v obnovljive vire energije, ki so po Žerdonerjevih besedah ekonomska nuja, če želimo obdržati stik s konkurenco.

Kljub izzivom pa je direktor, ki ima več kot 35 let izkušenj v industriji, prepričan, da bodo tudi iz te krize izšli kot zmagovalci: »Krize pridejo in gredo, veliko smo jih že premagali in tudi to bomo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / ponedeljek, 20. januar 2014 / 11:48

Reorganizacija Heliosa bo doletela tudi gasilce

V upravi družbe so glede presežka poklicnih gasilcev precej redkobesedni.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prvič proračun za dve leti

Jeseniška občina bo prvič dobila proračun za dve leti, 2008 in 2009. Na voljo bo 21 oziroma 23 milijonov evrov.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Jesenice brez državnega svetnika

Bogomir Vnučec bo v državnem svetu zamenjal Borisa Breganta.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Vedno glej na svetlo stran življenja

Matjaž Peskar je občinski svetnik na listi LDS. Zase pravi, da ima debelo kožo in veliko potrpežljivosti pri delu z ljudmi. Pa menda dobro zna pripovedovati vice.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Prostori so največji problem

Vse več jeseniških kulturnih društev se sooča s prostorsko stisko. Problem je tudi premajhno zanimanje mladih za kulturo.

Splošno / nedelja, 2. december 2007 / 07:00

Izdelovali so voščilnice in adventne venčke

V Planini pod Golico skrbijo za medsebojno sodelovanje in druženje krajanov.