Slovenci smo, kar smo, zaradi našega jezika
Demokratizirali dostop do znanja
V ponedeljek smo praznovali dan reformacije. Ob prazniku se spominjamo verskega, kulturnega in političnega gibanja v 16. stoletju, ki je Slovencem prineslo tudi prvo tiskano knjigo v slovenskem jeziku. »Reformatorji so v 16. stoletju demokratizirali dostop do znanja, s prevajanjem so omogočili dostop do verskih in posvetnih besedil tudi tistim bralcem, ki so uporabljali jezik, ki ga danes poznamo kot slovenskega. Zapisovanje slovenskega besedja je bil akt poguma in odločnosti,« je na državni proslavi ob dnevu reformacije v Cankarjevem domu poudarila slavnostna govornica, ministrica za kulturo Asta Vrečko. Poudarila je še, da se zavedamo pomembnosti demokratičnih načel, ki so jih začeli uveljavljati prav reformatorji. »Danes na podoben način potrebujemo pogum in odločnost, da zagovarjamo pravice zlasti manjšinskih in marginaliziranih skupin in jih na ta način, z zapisovanjem njihovih neodtujljivih pravic, ščitimo. Razlika med izreči in zapisati je tudi danes, v času lažnih novic in alternativnih dejstev, še kako pomembna.« Predsednik vlade Robert Golob pa je v svoji poslanici zapisal: »Slovenci smo, kar smo, zaradi našega jezika. Brez slovenščine ni Slovencev. Brez nje ni Slovenije.« Dan reformacije zato po njegovih besedah zaznamujemo, da ne pozabimo, kako je temelj naše državnosti prav slovenski knjižni jezik, ki ga dolgujemo predvsem protestantskemu duhovniku Primožu Trubarju, ki ga je utemeljil s prvo slovensko knjigo, Katekizmom, in dodanim Abecednikom. Predsednik republike Borut Pahor pa se je ob dnevu reformacije v Evangeličanski cerkvi Martina Luthra v Murski Soboti udeležil osrednje slovesnosti in bogoslužja ob 100. obletnici ustanovitve Prekmurskega evangeličanskega senioriata. »Zgodovina protestantizma na Slovenskem je dolga, pomembna in slavna, prav tako kot zgodovina samostojne evangeličanske cerkve. Je del naše raznolike narodne in nacionalne identitete,« je med drugim poudaril v svojem nagovoru.
V spomin na pokojne
Z obiskom grobov pa smo se v torek spomnili svojih bližnjih, ki so že pokojni, in se poklonili njihovemu spominu. Osrednja državna spominska slovesnost je ob dnevu spomina na mrtve potekala pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam na Kongresnem trgu. Predsednik republike Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec. Ob tem je izrazil upanje, da bo spomenik s svojo sporočilnostjo nagovarjal prihodnje rodove Slovencev v smeri, da se vojne in z njimi povezani dogodki ne smejo več ponoviti. »Lahko zgradimo svet brez sovraštva in brez sovražnega govora, brez neprijaznosti in nestrpnosti, ki nas lahko, če nismo dovolj zgodaj pazljivi, začnejo ogrožati.«
Predlagajo varovanje poslancev
Po fizičnem napadu na poslanca SDS Branka Grimsa pretekli petek so v poslanski skupini SDS pozvali k varovanju vseh poslancev na njihovi poti od državnega zbora do garažne hiše nasproti državnega zbora. Vložili so tudi zahtevo za sklic nujne seje odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, na kateri bi spregovorili o ukrepih zaradi načrtnega stopnjevanja sovražnosti, spodbujanja nasilja in napadov proti posameznikom na podlagi njihovih vrednot, prepričanj ali svetovnega nazora. Vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec je ob tem poudarila, da poslanci SDS doživljajo demonizacijo in pogrom, kar je po njenem prepričanju vse spodbuda k nasilju. »Zato sem v petek pozvala vse poslance, da vendarle stopimo skupaj in izrečemo podporo kolegu Grimsu in vsem nam. Da rečemo, da je dovolj nasilja v družbi, nasilja nad katerim koli državljanom v Republiki Sloveniji.«
Spomenik olimpijcu Cerarju
Slovenskemu olimpijcu Miroslavu Cerarju so na njegov 83. rojstni dan v domačem Grosuplju odkrili spomenik. Gre za 220 cm visoko moško figuro, odlito v bron, na njegovem paradnem orodju, konju z ročaji. Miroslav Cerar je odkritje spomenika njemu v čast pospremil z besedami: »To spominsko obeležje vidim v luči zlitja moči, spretnosti, osredotočenosti, miselnega sledenja točnosti, upornosti, ravnotežja ter lepote telesa in duha. Vse to združeno v gibalno celoto.« Predsednik republike Borut Pahor pa je ob tej priložnosti poudaril, da se zelo redko zgodi, da stojimo pred zvezdnikom in njegovim spomenikom. »In to je mogoče le zato, ker so nesmrtni. Miroslav Cerar je izjemen športnik in izjemna osebnost, ki je v času svojega življenja postal legenda.«