Kaj naredi praznik

November se je začel z mislijo na tiste, ki jih ni več med nami. Sta bila ob tem včeraj prisotna tudi misel in občutek, da je praznik, glede na to, da ta dan oziroma to besedo povezujemo z veseljem, druženjem?

Načini, kako ohranjamo in izražamo spomin, kako praznujemo prvi november, so različni. Odvisni so tudi od tega, kar nas obkroža. Ta vpliv ali bolje rečeno teža okolja se še bolj pozna pri nekaterih drugih praznikih. Bližajoče se martinovo, ljudski praznik, na primer izvira še iz časov pred našim štetjem. Predniki so se v jesenskih dneh zahvaljevali za dobro letino in prosili, da bi bilo radodarno tudi naslednje leto. Danes je 11. november predvsem praznik vina, ki ga kot takega praznujejo tudi nevinorodni deli Slovenije. Težko gre mimo nas, saj nas trgovci nagovarjajo z martinovimi dobrotami in k nazdravljanju vabijo različni dogodki.

Ob tem v teh dneh že dobiva prve obrise ponudba, ki bo šibila trgovske police v veselem decembru. In vzbujala želje. Nakupi v družbi otrok bodo precejšen izziv, še posebno za tiste, ki jim že cene osnovnih živil vzbujajo občutek, da kupujejo za pojedino. Zaradi draginje, ki je zarezala v vsakdan, bo pomoč humanitarnih organizacij in drugih, ki se odzivajo na stiske, v letošnji zimi še bolj dobrodošla.

Predstavniki omenjenih organizacij pred prazniki obiščejo tudi starejše in jih, kot radi zapišemo novinarji, razveselijo z darili. »Še nikoli se ni zgodilo, da bi pogledali, kaj sem jim prinesel. Najbolj veseli so bili, ker sem si vzel čas in poklepetal z njimi,« mi je povedal predsednik enega od krajevnih odborov Rdečega križa. Pa dolgoletna izkušnja ni bila očitek pisanju, ampak del pogovora o tem, kakšno oziroma kako veliko darilo je čas.

Pred kratkim sem ujela tudi razmišljanje o tem, zakaj je dobro, da imamo praznike. »Beseda praznik ni brez povezave z besedo prazen,« je pritegnila pozornost mlada redovnica. Morda se nam to zdi čudno, je nadaljevala, saj bi bilo bolj smiselno reči polnik, glede na to, da je miza za praznik običajno polna dobrot. Kot je pojasnila, se ob praznikih izpraznimo vsakdana, njegovih skrbi, dela in rutine. Izpraznjeni običajnih obremenitev si lahko brez slabe vesti vzamemo čas za pogovor in bližino in tkemo odnose. »Prav prazniki so branitelji odnosov.«

Praznik lahko komu (in sebi) naredimo tudi takrat, ko ni na koledarju, in brez obložene mize. Morda že v katerem od dolgih novembrskih večerov pokličemo ali obiščemo koga, ki ga dolgo nismo slišali, videli …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 11. maj 2019 / 19:25

Do zdaj sedem primerov ošpic

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so letos zabeležili sedem primerov ošpic. Pri enem gre za povezan primer, pri drugih za vnos iz tujine. O zadnjih dveh so bili obveščeni v torek. Ošpice pr...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 13. december 2007 / 07:00

Za učence klavirja

V začetku decembra je bil v kapeli Puštalskega gradu koncert, na katerem so predstavili novo zbirko edicij slovenskih skladateljev Slovenski skladatelji mladim pianistom. Izbor skladb, ki...

Šport / četrtek, 13. december 2007 / 07:00

Pokljuka gosti biatlonce

Na Pokljuki so se danes začele tekme svetovnega pokala v biatlonu. Za začetek je zmagal Norvežan Svendsen. Pohvale organizatorjem.

Šport / četrtek, 13. december 2007 / 07:00

Prva zmaga v karieri Rusinje Jurjeve

Žensko posamično preizkušnjo na 15 kilometrov je dobila Rusinja Ekaterina Jurjeva. Teja Gregorin na 18. mestu.

Šport / četrtek, 13. december 2007 / 07:00

Zmagal naslednik Bjoerndalna

Posamično tekmo pri moških je dobil 22-letni Norvežan Emil Hegle Svendsen. Zmagal je prvič v karieri in prvič na tekmi zadel vseh dvajset strelov. V točkah tudi Klemen Bauer.

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 13. december 2007 / 07:00

Srečni trinajsti otroci

V občini Gorenja vas-Poljane je danes še šesterica, ki so se rodili kot trinajsti otrok. Ni potrebno posebej poudarjati, da jih je vedno manj, saj se le malo staršev odloča za pet, šest otrok, do trin...