Za koliko so se povišale cene energentov
V Zvezi potrošnikov Slovenije so izračunali, za koliko so se v zadnjih dveh letih podražili energenti.
Najbolj so poskočile cene peletov in kurilnega olja, najmanj pa se je podražilo ogrevanje s toplotnimi črpalkami in električnimi lokalnimi pečmi.
Ljubljana – V Zvezi potrošnikov Slovenije so pred nedavnim izračunali stroške ogrevanja 150 kvadratnih metrov velike hiše z letno porabo energenta v vrednosti 17.250 kilovatnih ur. Najbolj, kar za 134 odstotkov, so se podražili peleti. Če bi v v oktobru 2020 za ogrevanje takšne hiše plačali 1076 evrov, je do letošnjega septembra cena narasla na 2516. Sledi kurilno olje, ki se je v tem obdobju podražilo za 74 odstotkov, zemeljski plin (58), utekočinjen naftni plin (48), bukova drva (41), toplotna črpalka in električne lokalne peči (7,5). Najcenejše je sicer še vedno ogrevanje s sekanci oz. drvmi, najdražje pa z utekočinjenim naftnim plinom. Za hišo iz primera bi oktobra 2020 za ogrevanje z drvmi porabili 572 evrov, septembra 2022 pa 805 evrov, z utekočinjenim naftnim plinom pa 2697 oz. 3988 evrov. V ZPS sicer poudarjajo, da so pri drveh uporabili cene drv, kupljene neposredno pri kmetu, cene v trgovskih centrih so namreč bistveno višje.
Na portalu Primerjam.si pa so izračunali, katero je najcenejše ogrevanje glede na višino stroškov in investicije. Kot so ugotovili, so drva najcenejša. Skupni strošek, vključno z investicijo v desetih letih za ogrevanje 140 kvadratnih metrov velike hiše z letno porabo energije 20 tisoč kilovatnih ur namreč znaša 10.500 evrov. Če je cenovna dostopnost takšnega ogrevanja prednost, pa je slabost to, da je z ogrevanjem na drva veliko dela in da potrebujemo prostor za shranjevanje, so med drugim navedli. Pri toplotni črpalki bi bil skupen strošek ogrevanja in začetne investicije 16.900 evrov. Gre za najbolj ekonomičen in ekološki način ogrevanja. Čeprav je začetna investicija visoka, pa se na dolgi rok povrne, življenjska doba toplotne črpalke je namreč 25 let, nekaterih drugih peči pa 15. Pri ogrevanju s peleti bi bil v takšni hiši skupen strošek v desetih letih 27.500 evrov. Nekoliko cenejše pa bi bilo ogrevanje z zemeljskim plinom, kjer bi skupen strošek z investicijo znašal 24 tisoč evrov.