Blagnetova hiša v ponos Šenčurju
V petek so slovesno odprli Blagnetovo hišo in Medgeneracijski center v središču Šenčurja.
Blagnetova hiša je replika svoje originalne predhodnice.
Šenčur – Nekdanja Blagnetova hiša oziroma domačija iz druge polovice 18. stoletja, zgrajena naj bi bila leta 1789, je predstavljala najpomembnejši element dediščine nekdanjih kmečkih gradenj na območju šenčurske občine, hkrati pa je bila tam zadnji in edini primerek zidane hiše s povsem lesenim nadstropjem in lesenim gankom pod streho. Na njeno obnovo so čakali dolgih 18 let,
Občina Šenčur je namreč domačijo odkupila leta 2004. Kupnina je tedaj znašala 19.654.000 tolarjev, kar bi danes pomenilo dobrih 82.000 evrov.
Ob slovesnem odprtju je šenčurski župan Ciril Kozjek spomnil, da je Blagnetovo hišo občinski svet leta 2012 razglasil za kulturni spomenik lokalnega pomena, konec leta 2017 pa jo je ministrstvo za kulturo na prošnjo šenčurske občine izvzelo iz registra in dalo soglasje k rušitvi ostankov. Hiša je bila namreč v preslabem stanju, da bi jo obdržali. V teh letih so zanjo pridobili več gradbenih dovoljen, ki so se spreminjala v skladu z ugotovitvami Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Hišo so tako ponovno zgradili po nekdanji podobi, del kulturne dediščine pa so ohranili v novi stavbi. Pogodbena vrednost je znašala dobrih 624.000 evrov, za opremo so namenili še dobrih 40.000 evrov.
Osrednji prostor spodnjega dela Blagnetove hiše bo po županovih besedah namenjen raznim dogodkom, tako glasbenim srečanjem kot protokolarnim prireditvam, muzejski dejavnosti, stalnim zbirkam, razstavam in morda tudi porokam. V dveh galerijah prvega nadstropja bosta v kratkem na ogled postavljeni dve stalni razstavi. V pritličju je še degustacijska soba, v prvi galeriji pa še en večnamenski prostor. »Iz osrednjega prostora je zelo lepo vidna tudi prvotna hišna številka, ki se je pokazala po rušitvi lesenega dela, ko je odpadel omet,« je povedal župan.
Prostor vseh generacij
Poleg domačije na mestu gospodarskega objekta so pristopili k novogradnji, kjer je danes Medgeneracijski center. Gradnja je bila sklenjena leta 2019, vrednost del je bila slabih 410.000 evrov, zanjo so pridobili dobrih 96.000 evrov nepovratnih sredstev v okviru razpisa Eko sklada. Za opremo so namenili še dobrih 156.000 evrov, v sklopu LAS Gorenjska košarica pa so dobili dobrih 85.000 evrov nepovratnih sredstev.
V spodnjem delu je sejna soba, kjer že dve leti potekajo seje občinskega sveta. V prvem nadstropju so trije prostori, in sicer pisarna Društva upokojencev Šenčur, računalniška soba, kjer bodo potekala razna izobraževanja, poleg tega imajo svoj prostor tudi mladi. »Objekt želimo napolniti z vsebino, zato ste vsi vabljeni, da podate svoje predloge in želje. Ključno je, da prostori živijo in služijo vsem občanom in občankam,« je dodal župan, ki je prepričan, da sta Blagnetova hiša in Medgeneracijski center v ponos Šenčurju in bosta postala pomembna povezava med vsemi generacijami.
Objekta je blagoslovil šenčurski kaplan Martin Leban, trak pa sta poleg župana Cirila Kozjeka prerezala še predstavnik Gorenjske gradbene družbe Dejan Bogataj in članica sveta Krajevne skupnosti Šenčur - Srednja vas Jana Umnik Lešnik.