Na Vršiču so jeseniški planinci zaznamovali sto let, kar je Erjavčeva koča v slovenskih rokah. / Foto: Janko Rabič

Stoletna zgodovinska vloga Erjavčeve koče

Leseno kočo, ki so jo leta 1901 postavili člani kranjske sekcije nemško-avstrijskega planinskega društva Alpenverein, so po prvi svetovni vojni prevzeli člani Slovenskega planinskega društva, jo obnovili in 30. julija leta 1922 ponosno predali namenu.

Vršič – Veliko nostalgije na včasih bolj romantične gorniške čase je prevevalo misli marsikoga, zbranega v soboto, 15. oktobra, na Vršiču ob stoletnem jubileju Erjavčeve koče v slovenskih rokah, ki so ga pripravili člani Planinskega društva Jesenice. Predsednik društva Ivo Ščavničar, predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan in drugi govorniki so orisali zgodovino priljubljene gorske postojanke, ki je na nadmorski višini 1615 metrov odprta tudi pozimi. Skrb vseh generacij osebja je vedno kar najbolj ustreči planincem s ponudbo in zagotoviti varno zavetje, tudi v najtežjih vremenskih razmerah, včasih tudi neprijaznega in s strelami zaznamovanega Vršiča.

Leseno kočo, ki so jo leta 1901 postavili člani kranjske sekcije nemško-avstrijskega planinskega društva Alpenverein, so po prvi svetovni vojni prevzeli člani Slovenskega planinskega društva, jo obnovili in 30. julija leta 1922 ponosno predali namenu. Prevzem v slovenske roke je takrat pomenil veliko dejanje gorečih planinskih zanesenjakov, sovpadal je s krepitvijo narodne zavesti. Po drugi svetovni vojni je koča začela pisati novo zgodovino pod okriljem Planinskega društva Jesenice s posodabljanji ter z izgradnjo novega objekta leta 1993. Na srečanju so se spomnili še enega letošnjega okroglega jubileja, stoletnice Knafelčeve markacije, ki planince varno vodi po deset tisoč kilometrov označenih in urejenih pohodnih poti v Sloveniji. Jeseniški markacisti so ob tej priložnosti predstavili delo na svojih poteh. Skrbijo za štiriindvajset poti v skupni dolžini nekaj več kot osemdeset kilometrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 1. julij 2022 / 08:06

Letošnji junij med najbolj vročimi doslej

»Letošnji junij bo, kot kaže, uvrščen vsaj med prvih pet najbolj vročih doslej,« je napovedal meteorolog Branko Gregorčič. Na Gorenjskem je bilo najbolj vroče v ponedeljek.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 26. oktober 2022 / 17:50

Obdarili stanovalce v domovih starejših

Kranj – Predstavniki Rdečega križa Slovenije – Območnega združenja (RKS OZ) Kranj so v oktobru, ko praznujemo tudi mednarodni dan starejših, običajno obiskali stanovalce štirih domov starejših na n...

Šport / sreda, 26. oktober 2022 / 17:48

Loški rokometaši poraženi v Ribnici

Škofja Loka – Rokometaši v Ligi NLB so odigrali tekme šestega kroga. Ekipa Urbanscape Loka je gostovala pri Riku Ribnica in izgubila s 33 : 27 (17 : 11). Na lestvici so na sedmem mestu.

Gospodarstvo / sreda, 26. oktober 2022 / 17:47

Nasprotujejo obdavčitvi plačil OMD

V kmetijsko-gozdarski zbornici opozarjajo, da so plačila OMD le nadomestilo za višje stroške kmetovanja na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost.

Kronika / sreda, 26. oktober 2022 / 17:46

Zagorelo v industrijski coni

Kamnik – Pred dnevi je zagorelo v podjetju za predelavo kovin v industrijski coni Fužine. Požar je izbruhnil v silosu za predelavo odpadnega aluminija. Prostovoljni gasilci iz Kamnika in Duplice so...

Razvedrilo / sreda, 26. oktober 2022 / 17:45

Na izboru mis Zemlje blestele tudi Gorenjke

Na nedavnem zaključnem dogodku izbora Miss Earth (mis Zemlje) Slovenije 2022 v Kostanjevici na Krki so za našo novo mis Zemlje okronali Leo Prstec s Ptuja. Prva spremljevalka je postala Neja Prosen...