Nasprotujejo obdavčitvi plačil OMD

V kmetijsko-gozdarski zbornici opozarjajo, da so plačila OMD le nadomestilo za višje stroške kmetovanja na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost.

V Sloveniji je na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost skoraj tri četrtine vseh kmetijskih zemljišč, plačila OMD pa prejema 46.661 kmetij od skupno 55.766.

Kranj – Po sedanjem zakonu o dohodnini so celotna plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (plačila OMD) izvzeta iz obdavčitve, po vladnem predlogu zakonskih sprememb, ki jih bo državni zbor obravnaval na eni od prihodnjih sej, pa naj bi iz obdavčitve izvzeli le polovico teh plačil, od druge polovice, kar na letni ravni pomeni 24 milijonov evrov, pa bi kmetje morali plačati dohodnino.

V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije se s takšno rešitvijo ne strinjajo, zato so na »sporni« zakonski člen vložili amandma. Kot poudarjajo, plačila OMD niso dohodkovna plačila, ampak so le nadomestilo za delno pokrivanje višjih stroškov, ki jih prinaša kmetovanje na območjih, kjer so težji pogoji za obdelovanje zemljišč. Kmetovanje na teh območjih je tudi v širšem družbenem interesu, saj je pomembno za ohranjanje krajine in za poseljenost teh območij.

Obdavčenje polovice plačil OMD bi najbolj prizadelo srednje in male kmetije, vplivala pa bi tudi na socialni položaj kmetov. »Višja davčna osnova lahko pomeni nižji otroški dodatek, izgubo pravice do štipendije, višje plačilo vrtca, izgubo socialne pomoči …« opozarjajo v zbornici in dodajajo, da predlagane spremembe zakona o dohodnini poslabšujejo tudi položaj kmetij, ki se ukvarjajo z dopolnilno dejavnostjo. Predlagani zakon namreč znižuje višino priznanih normiranih odhodkov z 80 na 40 odstotkov. To pomeni, da se jim bodo v davčno osnovo vštevali vsi prihodki nad 20 tisoč evrov, po sedanji ureditvi se jim vštevajo prihodki nad 40 tisoč evrov. Kot pravijo v zbornici, se jim zaradi tega obetajo tudi višji prispevki za socialno varnost in nižje pravice iz javnih sredstev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 9. julij 2022 / 14:43

V petek potrdili 1450 okužb z novim koronavirusom

Ljubljana – V petek so v Sloveniji ob 605 PCR-testih in 4984 hitrih antigenskih testih potrdili 1450 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je aktivnih...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 25. marec 2020 / 00:59

Ukradli bančno kartico

Medvode – Medvoški policisti iščejo tri neznane moške, ki so osumljeni tatvine bančne kartice, s katero so nato opravili več nakupov na širšem območju Ljubljane.

Mengeš / sreda, 25. marec 2020 / 00:50

Jubilej mengeških gasilcev

Osrednje prostovoljno gasilsko društvo v Mengšu praznuje sto trideset let delovanja.

Žirovnica / sreda, 25. marec 2020 / 00:47

Nič več plastičnega pribora

Občina Žirovnica se je pridružila pobudi o zmanjšanju uporabe plastičnega pribora. Na prireditvah in sestankih ne bodo več uporabljali plastičnih slamic, krožnikov, lončkov in jedilnega pribora.

Izleti GG / sreda, 25. marec 2020 / 00:27

Slovenka in avstralska neskončnost s kolesa (1)

Bernarda Jurič šteje 46 let in je diplomirala iz gradbeništva ter magistrirala iz tehniškega varstva okolja. Po rodu je Štajerka, Ptujčanka, ki je zaposlena v Ljubljani, a danes živi v vasi Pleterj...

Zanimivosti / sreda, 25. marec 2020 / 00:24

Tisoč in ena noč

Dne 24. marca leta 809 je umrl peti abasidski kalif Harun Al Rašid. Rodil se je leta 766 – točen datum ni znan. Njegov dvor in prestolnica sta prizorišče zgodb iz Tisoč in ene noči.