Nasprotujejo obdavčitvi plačil OMD

V kmetijsko-gozdarski zbornici opozarjajo, da so plačila OMD le nadomestilo za višje stroške kmetovanja na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost.

V Sloveniji je na območjih z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost skoraj tri četrtine vseh kmetijskih zemljišč, plačila OMD pa prejema 46.661 kmetij od skupno 55.766.

Kranj – Po sedanjem zakonu o dohodnini so celotna plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (plačila OMD) izvzeta iz obdavčitve, po vladnem predlogu zakonskih sprememb, ki jih bo državni zbor obravnaval na eni od prihodnjih sej, pa naj bi iz obdavčitve izvzeli le polovico teh plačil, od druge polovice, kar na letni ravni pomeni 24 milijonov evrov, pa bi kmetje morali plačati dohodnino.

V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije se s takšno rešitvijo ne strinjajo, zato so na »sporni« zakonski člen vložili amandma. Kot poudarjajo, plačila OMD niso dohodkovna plačila, ampak so le nadomestilo za delno pokrivanje višjih stroškov, ki jih prinaša kmetovanje na območjih, kjer so težji pogoji za obdelovanje zemljišč. Kmetovanje na teh območjih je tudi v širšem družbenem interesu, saj je pomembno za ohranjanje krajine in za poseljenost teh območij.

Obdavčenje polovice plačil OMD bi najbolj prizadelo srednje in male kmetije, vplivala pa bi tudi na socialni položaj kmetov. »Višja davčna osnova lahko pomeni nižji otroški dodatek, izgubo pravice do štipendije, višje plačilo vrtca, izgubo socialne pomoči …« opozarjajo v zbornici in dodajajo, da predlagane spremembe zakona o dohodnini poslabšujejo tudi položaj kmetij, ki se ukvarjajo z dopolnilno dejavnostjo. Predlagani zakon namreč znižuje višino priznanih normiranih odhodkov z 80 na 40 odstotkov. To pomeni, da se jim bodo v davčno osnovo vštevali vsi prihodki nad 20 tisoč evrov, po sedanji ureditvi se jim vštevajo prihodki nad 40 tisoč evrov. Kot pravijo v zbornici, se jim zaradi tega obetajo tudi višji prispevki za socialno varnost in nižje pravice iz javnih sredstev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 19. april 2017 / 16:11

Bron na Zlati krilovki

Na že tradicionalnem tekmovanju pihalnih orkestrov Flicorno d’Oro v italijanski Rivi del Gardi je Pihalni orkester Mestne občine Kranj v drugi kategoriji dosegel tretje mesto.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 25. junij 2021 / 22:38

Kaj ta država pomeni mladim

V dneh ob dnevu državnosti 2021 smo deležni številnih pričevanj iz leta 1991. Po drugi stani pa ne vemo skoraj nič o tem, kako to državo doživljajo njeni najmlajši državljani …

GG Plus / petek, 25. junij 2021 / 22:38

Moje poletje ljubezni '69 leta 1991

Po tridesetih letih slovenske države imam vtis, da si slovenska družba gre na živce kot že dolgo ne. Da se deli po kriterijih levo – desno, napredno – zagovedno, domoljubje – domolupje.

Slovenija / petek, 25. junij 2021 / 22:33

Zbiranje sredstev za šolske potrebščine

Kranj – Slovenska karitas vabi k darovanju v dobrodelni akciji Otroci nas potrebujejo, ki je namenjena zbiranju denarnih sredstev za pomoč 12 tisoč socialno ogroženim otrokom s šolskimi potrebščina...

Razvedrilo / petek, 25. junij 2021 / 22:31

Zalin glasbeni večer v Tržiču

Zala Smolnikar je doma iz Cerkelj na Gorenjskem, tržiški publiki pa se je konec tedna predstavila prvič.

Rekreacija / petek, 25. junij 2021 / 22:18

Klasika

Gradiška tura (793 m n. m.) – Danes bomo obiskali eno od klasičnih zavarovanih poti v Sloveniji, Furlanovo na Gradiško turo. Pred dvema letoma je zraven nastala še ena ferata, ki je malce zahtevnejša....