Janez Cigler Kralj
Univerzitetni diplomirani politolog Janez Cigler Kralj je kandidat NSi. Rodil se je 28. decembra 1978, otroštvo pa je preživel na Ravnah na Koroškem. Je podpredsednik NSi, v kateri je leta 2006 za krajši čas postal strokovni sodelavec poslanske skupine za odnose z javnostmi. Nato je delal v medijski mreži Infonet media in kot svetovalec za odnose z javnostmi v Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije. Leta 2012 se je vrnil na mesto strokovnega sodelavca poslanske skupine NSi. Marca 2020 je v tretji vladi Janeza Janše postal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, od aprila letos pa je državni poslanec in vodja poslanske skupine NSi.
1.
V splošnem se strinjam s pristojnostmi predsednika in njegovo reprezentativno vlogo. Smo pa v NSi v okviru ustavnih sprememb predlagali, da bi jo okrepili tako, da bi predsednik v prihodnje lahko imenoval sodnike namesto državnega zbora in na predlog predsednika vlade tudi ministre.
2.
Oglasil bi se vsakokrat, ko bi bile ogrožene temeljne vrednote naše družbe in ko bi lahko prispeval k razrešitvi zahtevnih vprašanj ali iskanju najmanjšega skupnega imenovalca med posameznimi skupinami. Predsednik lahko veliko naredi tudi s svojim zgledom, sicer pa bi se takoj po izvolitvi posvetil predvsem težavnemu obdobju, ki je pred nami. Sklical bi vrh politike, gospodarstva in energetike, na katerem bi iskali najboljše rešitve, da nikogar ne bo zeblo, da bo dobava električne energije zadostna in da bo gospodarstvo skozi to obdobje prišlo v dobri kondiciji, kot nam je v prejšnji vladi to uspelo pri prebijanju skozi krizo, ki jo je povzročila epidemija covida-19.
3.
Glede referenduma o spremembah zakona o vladi menim, da mora vsaka vlada imeti možnost, da si sama oblikuje delovno okolje in potem odgovarja za to, ali je bila učinkovita ali ne. Referenduma o dolgotrajni oskrbi ne bom podprl, saj blokira zagotavljanje dostojne starosti, na kar čakamo že več kot 20 let. Vlada, v kateri sem bil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je pripravila dober program za to in zagotovila sredstva, ta vlada pa to spet ustavlja, ker je zame povsem nesprejemljivo. Ne bom podprl niti referenduma o RTV, saj prinaša prikrito politizacijo, ki jo je še težje prepoznati in preprečiti. Sicer pa sem trdno prepričan, da je kriza na RTV kriza odnosov in nobena nova ureditev ne bo prinesla rezultata, dokler se ti ne uredijo.
<strong>4.</strong>
Najprej bi obiskal Nemčijo, ker je naša najpomembnejša gospodarska partnerica in eden motorjev razvoja v Evropi. Skupaj s sogovorniki bi skušal najti odgovore, kako naprej v zahtevnem obdobju, ki je posledica predvsem vojne v Ukrajini.