Posebnih sprememb ne načrtujejo
Gorenjski upravniki večjih sprememb ogrevalnih režimov ne načrtujejo. Teh niti ne morejo uvesti samovoljno, temveč le s soglasjem etažnih lastnikov.
»Kakršnekoli spremembe bodo uvedene samo v primerih, ko bodo to potrdili etažni lastniki, ali v primeru prejema državne generalne odločbe, ki bi zakonsko opredelila režim obratovanja ogrevalnih sistemov,« pravijo v Domplanu.
Kranj – Začenja se ogrevalna sezona, ki pa ob rasti cen energentov vzbuja precej nelagodja. V zadnjem času je v javnosti zakrožilo več primerov obvestil v večstanovanjskih blokih, ki so obveščali o spremembah ogrevalnih režimov. V enem od ljubljanskih so denimo stanovalci prejeli obvestilo, da bodo stanovanja ogrevana le na dvajset stopinj Celzija in še to le podnevi, v času nočnega režima med deseto zvečer in šesto uro zjutraj pa bo ogrevanje izklopljeno. Kot je zapisal eden od upravnikov, želijo z ukrepom le zaščititi etažne lastnike pred visokimi stroški ogrevanja, saj je situacija na trgu cen energentov nepredvidljiva in trenutno ni mogoče predvideti, kakšna bo zima.
Ali se tudi v večstanovanjskih stavbah na Gorenjskem obetajo spremembe? Povprašali smo nekatere upravnike skupnih kotlovnic, ali tudi njihovi stanovalci lahko pričakujejo podobne spremembe.
V Domplanu, ki pretežno v Kranju, Škofji Loki, Tržiču, Cerkljah, Šenčurju in Radovljici ter Ljubljani in okolici upravlja 560 večstanovanjskih stavb in več kot 80 ogrevalnih sistemov, ki s toploto oskrbujejo približno 7500 stanovanj, pravijo, da večjih sprememb režimov samostojno ne bodo uvajali. »Kakršnekoli spremembe bodo uvedene samo v primerih, ko bodo to potrdili etažni lastniki, ali v primeru prejema državne generalne odločbe, ki bi zakonsko opredelila režim obratovanja ogrevalnih sistemov,« odgovarjajo in dodajajo, da so se z etažnimi lastniki že predhodno dogovorili o minimalnem znižanju temperaturnega režima, tako da je ta usklajen z njihovimi željami in potrebami.
Podobno so nam odgovorili tudi v Dominvestu: »Kot upravniki nimamo mandata, da bi spreminjali temperaturne režime brez soglasja etažnih lastnikov. Te ukrepe bi uvedli, če bi se za to odločili etažni lastniki z večinskim soglasjem ali bi bili ti zakonsko obvezni,« pravijo v Dominvestu, kjer dodajajo še, da je temperatura nižja med 22. in 6. uro, temperaturni režim pa je vezan na zunanje temperature.
Kot so nam sporočili iz jeseniške družbe Enos OTE, podobnih sprememb, ki so jih uvedli po nekaterih ljubljanskih blokih, ne uvajajo. Kot pojasnjujejo, večstanovanjske objekte s toploto oskrbujejo skladno s sklepi hišnih svetov, torej etažnih lastnikov. Režimi ogrevanja se zato med seboj razlikujejo tako glede nočnih redukcij temperature kot tudi dnevnih režimov ogrevanja v odvisnosti od zunanje temperature. Kot še dodajajo, bodo ukrepe, vezane na energetsko draginjo, uvajali glede na morebitno uvedbo ukrepov s strani države.
Da upravniki ne morejo samovoljno spreminjati temperaturnih režimov, je za medije pred dnevi pojasnil tudi direktor zbornice za poslovanje z nepremičninami Boštjan Udovič, ki je dejal, da upravniki svojih stališč etažnim lastnikom ne morejo vsiljevati.