V Sloveniji v obdobju 2019–2023 namenjamo več kot 200 milijonov evrov za razvoj kolesarske infrastrukture. / Foto: Gorazd Kavčič

Infrastruktura predpogoj razvoja kolesarjenja

Na nacionalni kolesarski konferenci v Kranju so poudarili pomen kolesarske infrastrukture za nadaljnji razvoj kolesarjenja v Sloveniji.

Kranj – V Kranju je prejšnji teden potekala prva nacionalna kolesarska konferenca, ki jo je pripravil direktorat za trajnostno mobilnost in prometno politiko pri ministrstvu za infrastrukturo v sodelovanju z Mestno občino Kranj. Na dvodnevnem dogodku so se zbrali deležniki z vseh področij kolesarjenja, ki so poudarili predvsem pomen ustrezne infrastrukture za nadaljnji razvoj kolesarjenja.

Darko Trajanov, generalni direktor direktorata za trajnostno mobilnost in prometno politiko, je povedal, da Slovenija v obdobju 2019–2023 v kolesarsko infrastrukturo vlaga več kot 200 milijonov evrov, večinoma iz evropskih sredstev, predvidena pa je vzpostavitev več kot 500 kilometrov kolesarskih povezav. »Področje mobilnosti pa je zelo pomembno tudi z vidika porabe energije. Promet je njen velik porabnik, in s trajnostno mobilnostjo, še posebej z aktivno, kot je kolesarjenje, lahko prispevamo k zmanjšanju skupne rabe energije,« je še poudaril.

»Kolesarjenje je pomembno zaradi rekreacije, zdravja in dobrega počutja na eni strani ter izrednega vpliva na trajnostno mobilnost na drugi. Vedno bolj se zavedamo, da je treba iz klasičnega načina prevoza preiti na alternativni način, in kolesarstvo je zagotovo najbolj udarno področje, ki ga moramo v Sloveniji razvijati,« pa je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.

Tudi za Rakovca je pomembna predvsem vzpostavitev ustrezne kolesarske infrastrukture, pri čemer Kranj sodeluje tudi z drugimi občinami tako pri gradnji kolesarskih povezav kot pri vzpostavitvi skupnega sistema za izposojo koles Gorenjska.bike, v katerega je že vključenih osem občin s 57 postajami in 318 kolesi, od tega je 143 električnih. V kranjskem sistemu KRsKOLESOM je 28 postaj s 75 električnimi in 95 navadnimi kolesi.

V Kranju je trenutno več kot 70 kilometrov varnih kolesarskih poti, je še povedal Rakovec. »Čakajo pa nas še veliki izzivi pri kolesarskih povezavah s Škofjo Loko in z Golnikom, kjer gre za državni cesti, vendar pa imamo vzpostavitev kolesarske povezave tudi v načrtih.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / ponedeljek, 21. januar 2019 / 11:01

Bohinj ni samo jezero

Novi bohinjski župan Jože Sodja je svojo pot v lokalni politiki začel v krajevni skupnosti Nomenj, kjer si je prizadeval za družabno življenje in projekte za razvoj kraja, tudi kot župan pa se zaveda,...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...