Študentje znova v predavalnicah
Včeraj se je začelo novo študijsko leto, pri čemer bo študij znova potekal v predavalnicah in laboratorijih, prav tako bodo znova odprti študentski domovi.
Minister za izobraževanje Igor Papič je v poslanici ob začetku študijskega leta vsem študentom zaželel uspešno leto in jih prosil, da so odgovorni in upoštevajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se bo lahko študijsko leto ves čas odvijalo v predavalnicah ter da bodo študentski in dijaški domovi lahko ostali odprti.
Kranj – Na visokošolske zavode v Sloveniji je po podatkih ministrstva za izobraževanje, znanost in šport z dne 29. septembra vpisanih okoli 65.130 študentov, od tega jih je 14.277 prvič vpisanih v 1. letnik prve stopnje. Na prvo stopnjo študija je v letošnjem študijskem letu vpisanih približno 41.334 študentov, na drugo stopnjo 20.998 in na tretjo stopnjo 2798 študentov. Minister za izobraževanje Igor Papič je v poslanici ob začetku študijskega leta vsem študentom zaželel uspešno leto in jih prosil, da so odgovorni in upoštevajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se bo lahko študijsko leto ves čas odvijalo v predavalnicah ter da bodo študentski in dijaški domovi lahko ostali odprti.
»Znanost in visokošolsko izobraževanje sta ključna dejavnika družbenega napredka,« je v svoji poslanici še poudaril minister Papič in dodal, da bodo ob zavedanju tega v prihodnje prenovili visokošolsko zakonodajo in tako ustrezno organizirali visoko šolstvo v želji, da Slovenija postane družba znanja, ustvarjalnosti in inovativnosti. »Razvijali bomo tudi programe višjih strokovnih šol in jih še bolj povezali s potrebami širše družbe,« je napovedal. Na višjih strokovnih šolah bo sicer po zadnjih podatkih ministrstva v letošnjem študijskem letu približno 10 tisoč študentov, od tega jih bo predvidoma okoli 3500 v prvem letniku. Minister Papič je vsem študentom zaželel, da bi študijsko leto potekalo v znamenju pridobivanja novih znanj in spoznanj, pa tudi raziskovalnih dosežkov ter visokošolske in znanstvene odličnosti.
Z namenom, da bi omilili socialne stiske, pa so na ministrstvu že pripravili zakon o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju, s katerim so omogočili, da se cene v javnih študentskih in dijaških domovih ter zasebnih študentskih domovih v celotnem študijskem letu za študente ne bodo povečale. »V primeru, da se stroški njihovega delovanja dvignejo, so v proračunu za ta namen zagotovljena dodatna sredstva,« je še pojasnil.