Zalološke zeljne glave
Zali Log je prebivalcem po vsej Sloveniji poznan po odličnih zeljnih glavah, ki v deželico sence in zelja, kot vasico radi imenujejo domačini, privablja mnoge zelja željne obiskovalce. Tokrat prav na Praznik zelja.
Zali Log – Na Zalem Logu že od leta 2015 dalje domačini ter člani kulturnega in turističnega društva organizirajo prav posebno druženje, na katerem se vse vrti okoli zelja, skozi leta pa je dogodek prerasel celo v večdnevno zabavo. Praznik zelja je minuli konec tedna ponovno zaživel in obiskovalcem ponudil tisto, kar je na Zalem Logu najboljše – zelje.
»Praznik oziroma zdaj že kar festival zelja na Zalem Logu organiziramo predvsem zato, ker želimo ohraniti tradicijo. Naša vas je že od svojih začetkov znana po posebnih zeljnih glavah, ki so večje, vendar ne težje, niso tako zbite,« je povedala Klavdija Škulj, predsednica Kulturnega in turističnega društva Zali Log. Pojasnila je, da so imele v preteklosti vse hiše poseben prostor, imenovan zelnik, na katerem so pridelovali zeljne glave, nekateri za prodajo, drugi zgolj za lastno porabo. »Tudi v društvu smo se pred dvema letoma odločili postaviti svoj zelnik, ki ga zaradi praznika zelja uporabljamo za pridelovanje te vrtnine,« je še dodala Škuljeva. Po pripovedovanju je zalološko zelje tako kakovostno zaradi posebne, senčne lege, ugodnega podnebja in rodovitne prsti.
Letos so obiskovalci lahko ponovno uživali v tržnici, na kateri so organizatorji ponudili domače, lokalne proizvode, na voljo je bila degustacija zeljne potice in avtohtonega žganja imenovanega Zelouc, ki mu značilno zeleno barvo dajejo namočeni zeljni listi. Dogajanje se je začelo že v petek z otroško kulinarično delavnico, sobotni dan pa je poleg zeljnega kosila, ki ga za obiskovalce pripravljajo vaške gospodinje, dopolnilo tudi potopisno predavanje Afrika. Nedeljski program so zaradi slabega vremena sicer izvedli v okrnjeni obliki, odpadel je namreč pohod v Sušo, kulturnemu programu, tržnici in odličnim zeljnim jedem pa se kljub deževnemu vremenu niso odpovedali.