Smer proračuna: varčevanje
»Kar je v proračunu obveznega, smo upoštevali, povsod drugje pa malo odvzeli. Kljub temu proračunskim porabnikom še naprej omogočamo nemoteno, a varčnejše delovanje. Gre za to, da naslednje leto preživimo, četudi skromneje,« je ob potrditvi osnutka tržiškega občinskega proračuna za 2023 poudaril podžupan Dušan Bodlaj.
Tržič – Na nedavni seji tržiškega občinskega sveta so svetniki obravnavali osnutek občinskega proračuna za prihodnje leto. Predvidenih prihodkov je 15 milijonov evrov, odhodkov nekaj čez 17 milijonov evrov, proračunski primanjkljaj naj bi pokrili z neporabljenimi sredstvi iz letošnjega leta. Podžupan, ki začasno opravlja funkcijo župana, Dušan Bodlaj je pojasnil, da glede na prihajajoče lokalne volitve s sprejetjem proračuna 2023 želijo za začetek olajšati delo novemu sestavu občinskega sveta in omogočiti javnim zavodom, društvom in občinski upravi nemoteno delo brez začasnega financiranja. Kot je poudaril Bodlaj, je glede na okoliščine s podražitvami energentov, materialov in storitev ter negotove gospodarske napovedi občinski proračun izredno varčevalno naravnan. »Kar je v proračunu obveznega, smo upoštevali, povsod drugje pa malo odvzeli. Kljub temu proračunskim porabnikom še naprej omogočamo nemoteno, a varčnejše delovanje. Gre za to, da naslednje leto preživimo, četudi skromneje.«
Eno glavnih vodil je dokončanje večmilijonskega in sofinanciranega projekta odvajanja in čiščenja odpadne vode v porečju zgornje Save v tržiški občini (DRR2), zaključili bodo tudi projekt obnove gradu Neuhaus. Povečujejo se sredstva za socialnovarstvene zavode, eden večjih je dozidava (sofinancirani delež) OŠ Helene Puhar Kranj, kjer se dražijo gradbene storitve, in kot so še opozorili na občinski upravi, se izredno dražijo tudi prevozi učencev v šolo – z okrog dvesto tisoč evrov na leto v stabilnejših časih na kar okrog šeststo tisoč evrov v prihodnjem letu. Okrog tristo tisoč evrov je v osnutku proračuna namenjenih za vzdrževanje občinskih cest, kot pa je dejal Bodlaj, naslednjemu sklicu občinskega sveta in županu puščajo odprte možnosti, kam bodo ta sredstva investirali. Del proračunskih sredstev je predvidenih za obnovo vodovodov, investicijsko vzdrževanje objektov javnih zavodov, tudi za subvencije cen oskrbe s pitno vodo, odvajanja in čiščenja odpadnih voda, zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov ter bioloških odpadkov ... Draginja namreč vpliva tudi na storitve gospodarske javne službe Komunale Tržič, kjer poskušajo stabilizirati poslovanje, že s prvim oktobrom letos pa se dvigujejo cene teh storitev; za štiričlansko družino na položnici to pomeni približno en evro več na mesec, razliko pa bodo pokrili s prerazporeditvami iz občinskega proračuna.
Podžupan Bodlaj je še pojasnil, da je sicer precej velik znesek namenjen za Izobraževalno in športno središče Križe, vendar po sedanjih ocenah denarja ne bodo porabili, ker lastniški postopki in urejanje gradbenih dovoljenj tečejo počasi. Žal se zapleta z gradnjo prizidka k ZD Tržič. Kot pa je opozorilo nekaj svetnikov, se tudi društvom vse draži (ob tem so opozorili na dopis Športne zveze Tržič) in bi bilo po njihovem mnenju treba to upoštevati pri dodeljevanju proračunskega denarja. Proračun za vložitev predlogov sicer ostaja odprt vse do konca septembra.