Za delo na vrtu je v jesenskem času treba izkoristiti vsak suh dan in pripraviti gredice pred hujšim mrazom. / Foto: Davor Špehar

Setev in sajenje za prihodnje leto

Kaj sejemo in sadimo po spravilu paradižnika, paprike, jajčevcev ter drugih plodovk? Nekaj uporabnih nasvetov je podelil agronom Davor Špehar.

Po spravilu paradižnika, paprike, jajčevcev, kumar, bučk, melon in lubenic je na vrtu ogromno praznega prostora, in kot dodaja Davor Špehar, diplomirani agronom, med prijatelji vrtnar, vodja spletnega portala Zeleni svet: »Konec septembra in v oktobru je treba izprazniti gredice in začeti setev ter sajenje za prihodnje leto. Zavihajte rokave in izkoristite vsak topel jesenski dan za delo na vrtu, saj vas bo ta nagradil z bogatim pridelkom.«

Ne prehitevajmo s sajenjem česna

Za delo na vrtu je v jesenskem času treba izkoristiti vsak suh dan in pripraviti gredice pred hujšim mrazom, svetuje Špehar. »Paradižnik, paprika, jajčevci, bučke in druge plodovke prenehajo zoreti v hladnih jesenskih dneh. Predlagamo, da jih odstranite z grede in poskrbite za pripravo tal pred večjimi ohladitvami. Tako ohranimo talno življenje v tleh in poskrbimo, da gredice ne bodo prazne v zimskem času. V oktobru lahko sejemo zimsko solato, sadimo česen ter čebulček za mlado spomladansko čebulo in druge vrtnine, ki jih sejemo in sadimo v jesenskem času. S sajenjem čebulčka lahko začnemo v začetku ali sredini oktobra. Nikakor ne prehitevajmo s sajenjem česna. V osrednji Sloveniji in v nižjih legah ga sadimo konec oktobra, še bolje pa je, da sajenje premaknemo v začetek novembra. Za sajenje česna in čebule pa je treba tla pripraviti že konec septembra ali prvi polovici oktobra, saj ne obdelujemo hladnih in mokrih tal konec oktobra ter v novembru. Pri delu vam bodo zelo v pomoč ruske vile. Delo opravijo od dva- do trikrat hitreje kot navadno vrtno orodje. Hrbtenica in roke bodo manj obremenjene, na vrtu bo tudi manj trajnega plevela. Če tla globoko rahljate, ko se zemlja lepo drobi, ni potrebno dodatno drobljenje zemlje z motiko ali grabljami.«

Setev prezimnih solat

V oktobru še vedno lahko sejete motovilec, če ga pod paradižnik niste sejali že v avgustu in septembru. »Na gredice, kjer je uspevala paprika, jajčevci in druge plodovke, lahko sejete tudi azijske listnate rastline, prezimni tolščak, špinačo in rukolo. Oktober je primeren tudi za setev prezimnih solat, ki jih lahko sejemo v začetku in koncu meseca. Čas setve je odvisen predvsem od vremena.

Grah in bob izboljšata kolobar na vrtu

V kratki in hladni jeseni bodo bolj prezimile zgodnje setve. »Grah in bob, ki ju sejemo na prazne gredice plodovk, izboljšata kolobar na vrtu. V primeru setve boba v poznojesenskem času bo spomladi manj težav z ušmi, saj v marcu zamujamo s hitrim sajenjem boba na vrt.« Davor Špehar je pojasnil, da so imeli v preteklem letu na njihovem vrtu pozitivno izkušnjo z bobom, ki so ga pokrili z zemljo v drugi polovici novembra. »Nekateri vrtičkarji sejejo tudi grah, in to od začetka do sredine novembra. V suhih in hladnih zimah ni nujno, da bo prezimil v vseh delih Slovenije. Bodite pogumni in poskusite s setvami, da boste grah pobirali že v začetku maja. Vsi, ki ste na gredice v septembru sejali facelijo, ajdo, belo gorjušico, oljno redkev, grško seno, se zdaj veselite zelene preproge, ki bo tla čez zimo ohranila v najboljši kondiciji. Vse omenjene rastline čez zimo pomrznejo in jih v tla vdelamo v času spomladanske priprave tal. Takrat bo to najlažje narediti s pomočjo ruskih vil, ki so najboljša rešitev za vnos organske mase v tla.«

Gnojenje tal

Gnojenje s hlevskim gnojem je nujno treba opraviti v jesenskem času, svetuje Špehar. »Samo tako se delno razgradi in je spomladi na razpolago rastlinam na vrtu. Dobro preperel hlevski gnoj je možno vdelati z ruskimi vilami. Gnoj, ki je star samo eno leto, je treba na gredo vdelati z lopato, ker drugače ni mogoče. V tem primeru je treba tla »štihati« na klasičen način. Vemo pa, da je to delo naporno. Za povsem prazne vrtne grede s težkimi tlemi je najbolje, da jih rahljamo že v začetku, sredini oktobra in jih pred hujšim mrazom pokrijemo z listjem, slamo ali suho travo, ki smo jo pokosili na vrtu pred zimo.« Tla so živ organizem in je treba poskrbeti, da so pred zimo ustrezno pripravljena.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 1. julij 2022 / 16:11

Priznanja tudi na Gorenjsko

Na podelitvi priznanj inovatorjem osrednjeslovenske regije so bila nagrajena tudi podjetja z območij Domžal, Mengša in Medvod.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 12. maj 2017 / 06:00

Šraufov spominski pohod

Krašnja – Člani Športnega društva Krašnja vabijo na že 21. Šraufov spominski pohod, ki bo v soboto, 13. maja, s startom in ciljem pri baru Pod lipo v Krašnji. Daljši pohod je dolg 27 km, krajši pa...

GG Plus / petek, 12. maj 2017 / 19:01

Še drugič za drugi tir

Poslanci koalicijskih strank so tudi v drugo potrdili zakon o drugem tiru. Vlada je obiskala savinjsko regijo. Začasen nadzor so uvedli tudi na meji z Italijo.

GG Plus / petek, 12. maj 2017 / 18:58

Imam najlepši poklic na svetu

Radovljičanka Monika Ažman je predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije. Iskrena, človeška, tem...

Kronika / petek, 12. maj 2017 / 17:11

Vnovič zaslišali izvedenko

Na ponovnem sojenju Francu Teranu in Kristijanu Gnilšaku zaradi domnevnega oškodovanja Stanovanjske zadruge Gorenjske je sodna izvedenka finančne stroke vztrajala pri že povedanem.

Tržič / petek, 12. maj 2017 / 17:10

Novi direktor občinske uprave še ni izbran

Tržič – Direktorju tržiške občinske uprave Dragu Zadnikarju, ki je bil na tem delovnem mestu zadnjih deset let, je pogodba o zaposlitvi potekla desetega maja. Prvi javni razpis za novega direktorja...