Šole sledijo priporočilom
Z začetkom novega šolskega leta je zaradi več testiranj in več stikov sicer prišlo do večje incidence pozitivnih na covid-19 v populaciji, medtem pa so na nekaterih gorenjskih šolah povedali, da za zdaj večjega porasta odsotnosti šolarjev ali zaposlenih razen izjem nimajo.
»Veliko govorimo o posledicah ukrepov v času epidemije pri učencih. Želim si, da bi jih začeli reševati, ne pa da bi se še bolj poglabljale.«
Kranj – Kot je povedala ravnateljica OŠ Simona Jenka Kranj Ingrid Klemenčič, so se že v drugem tednu novega šolskega leta srečali s porastom koronavirusnih okužb na eni izmed dveh njihovih podružnic ne le med učenci, ampak predvsem med zaposlenimi. Na drugi podružnici in na matični šoli pa so okužbe za zdaj še posamične in redkejše. »Ko se pojavi potrjena okužba v razredu, starše iz razreda o tem obvestimo z dopisom, ki ga je za obveščanje pripravil NIJZ. Dopis ima res namen zgolj obveščanja, da so starši morda bolj pozorni na spremembe zdravstvenega stanja pri učencih. Vedno znova apeliram na starše, da pošiljajo v šolo in vrtec le res zdrave otroke.« Kot je pojasnila Klemenčičeva, se držijo standardnih ukrepov, kot so zračenje in še natančnejše čiščenje in razkuževanje prostorov, v katerih se zadržujejo večje skupine učencev. »Učitelje spodbujam, da čim več pouka izvajajo na prostem, če lahko to uskladijo z učnim načrtom. V vrtcu in na matični šoli smo v pomladnih in poletnih mesecih kupili in v vse učilnice namestili naprave, ki v prostoru prečistijo zrak, in upam, da bodo te doprinesle k bolj zdravemu okolju v razredih.«
Tudi drugje sledijo priporočilom
Na Gimnaziji Kranj se za zdaj ne srečujejo z veliko okužbami, manj kot en odstotek dijakov je bil prejšnji teden odsoten zaradi potrjene okužbe s covidom-19, je sporočil ravnatelj Aljoša Brlogar in dodal: »Vsekakor smo pripravljeni na hitre spremembe glede organizacije pouka, če bosta situacija in stroka to zahtevali. Kakšnih posebnih ukrepov razen rednega prezračevanja in skrbi za primerno higieno ne izvajamo.« Tudi Robert Kerštajn, ravnatelj OŠ Prežihov Voranc Jesenice, je povedal, da za zdaj na šoli ne opažajo večjega porasta odsotnosti otrok ali zaposlenih, higienske in organizacijske ukrepe pa izvajajo skladno s priporočili NIJZ.
»Za zdaj nimamo skoraj nič okužb, ne med dijaki in ne med zaposlenimi; seveda se lahko to hitro spremeni,« pa je povedal Damjan Mašič, ravnatelj Srednje gostinske in turistične šole Radovljica, kjer prav tako upoštevajo priporočila, nekateri zaposleni preventivno nosijo maske.
Ostaja pa še veliko skrbi
»Seveda pa mi covid-19 povzroča veliko skrbi; kako izvajati pouk, če zboli toliko strokovnih delavcev in učencev. Imamo možnosti hibridnega poučevanja, vendar so tu tudi pasti in pri odsotnosti strokovnih delavcev je vsaka oblika pouka težko izvedljiva. Skrbi me, da bi bili učenci spet prikrajšani za različne socialne stike oz. dejavnosti, ki so povezane z zunanjimi institucijami in izvajalci, prevozi in podobno. Skrbi me tudi, da bi bila kvaliteta pouka okrnjena. Veliko govorimo o posledicah ukrepov v času epidemije pri učencih. Želim si, da bi jih začeli reševati, ne pa da bi se še bolj poglabljale,« je opozorila ravnateljica Ingrid Klemenčič in poudarila še: »Skrbi me tudi, da bi morala ponovno pisati neskončne sezname o potrjenih okužbah, obveščati toliko različnih deležnikov, izpolnjevati različne tabele in pa iskati optimalno pot med tako različnimi, pogosto popolnoma nasprotnimi mnenji staršev.«