Davek, ki ga plačujejo prevozniške družine
Na sobotnem srečanju prevozniških podjetij in družin, ki sta ga že petič organizirali sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije in Gospodarski zbornici Slovenije, so v ospredje postavili izzive, ki jih gospodarstvu in prevoznikom prinašata energetska kriza in pomanjkanje kadra.
Sektor transporta, ki velja za eno najpomembnejših gospodarskih panog, saj oskrbuje vse ostale panoge, se sooča z izzivi, ki jih prinašata energetska kriza in pomanjkanje kadra.
Šenčur – Srečanja, ki je potekalo v šenčurski poslovni coni na parkirišču podjetja Jurčič&CO, se je udeležilo dva tisoč prevoznikov in njihovih družinskih članov ter številni visoki gostje. O pomenu družinskih podjetij je ob uradnem odprtju srečanja spregovoril predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek. »Na letošnjem druženju želim opozoriti na to, kakšen davek plačujejo prevozniške družine, saj te nimajo klasičnega družinskega življenja. V zadnjem obdobju smo izgubili prav vse bonitete, popuste, dražijo se nam osnovna sredstva, spopadamo se s pomanjkanjem delovne sile. Potrebujemo od 50 do 60 tisoč oseb poklicnega profila,« je poudaril Pišek, svoj govor pa sklenil: »Pred leti naš sektor ni bil tako spoštovan, kot bi si zaslužili. A dejstvo je, da brez nas življenje stoji. Vse pripeljemo in dostavimo. Obljubimo, da bomo tudi v prihodnje dober sogovornik vladi in dober servis prebivalstvu Slovenije, da bodo preskrbljeni ljudje in gospodarstvo.«
Zbrane je nagovoril tudi predsednik OZS Blaž Cvar, ki je poudaril pomen prevozniške panoge. »Od vašega sektorja so odvisne tudi druge panoge. Gospodarstvo se ta trenutek sooča s številnimi izzivi – kadrovskimi, energetskimi in davčnimi. Verjamem, da se bomo teh izzivov lotili skupaj z ministrstvi in poiskali primerne rešitve,« je dejal Cvar, ki je pozval tudi k reformi energetskega trga, saj je to po njegovem edina dolgoročna rešitev. Med osrednjimi govorci je bil tudi minister za infrastrukturo Bojan Kumer, ki je dejal, da se ministrstvo trudi za takšno zakonodajo, ki bo omogočila ustrezne delovne pogoje, zmanjšala nelojalno konkurenco in povečala konkurenčnost. »Konkurenčnost prevoznikov je namreč odvisna od infrastrukture. Pri tem so pomembni pogoji. Dolžnost nas, predstavnikov države, je, da z vami tvorno sodelujemo pri oblikovanju predpisov. S predpisi nismo vedno vsi zadovoljni. Pri tem je pomembno, da je končna odločitev kompromis, s katerim smo vsi pomirjeni,« je poudaril Kumer in pripomnil, da je dogodek dokaz, da je prevozniški sektor v Sloveniji izredno dobro organiziran, k čemur prispevata obe zbornici.
Srečanja so se udeležili tudi Peter Svetina, varuh človekovih pravic, Matjaž Han, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, Milan Slokar, predsednik sekcije za prevoz blaga pri Gospodarski zbornici Slovenije, Valentin Hajdinjak, predsednik uprave DARS, in predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je ob tej priložnosti pohvalil izjemno vlogo prevoznikov.
Dan pred srečanjem je na Brdu pri Kranju potekala strateška nacionalna konferenca na temo kadrovske problematike, kjer so prevozniki pristojne opozorili tudi na zamudne postopke pri pridobivanju delovnih dovoljenj.