Jubilejne narodne noše
Kamnik je bil v minulem koncu tedna znova v znamenju narodnih noš. Povorka se je po letu 2018 znova, tokrat petdesetič, sprehodila skozi mestno jedro.
V povorki je sodelovalo okoli dva tisoč udeležencev, prikazali pa so več kot petdeset različnih tipov narodnih noš.
Kamnik – S spremljevalnim programom so se letošnji Dnevi narodnih noš sicer začeli že v četrtek, uradno odprtje osrednjega festivalskega dogajanja pa je bilo na sporedu v petek popoldne na Glavnem trgu. »Kar nekaj časa smo čakali in vendarle dočakali Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine, ki so ponos ne le Kamnika, ampak celotne Slovenije,« je ob odprtju festivala povedal župan Matej Slapar. Kot je znano, je namreč znamenita nedeljska povorka v minulih letih odpadla, leta 2019 zaradi slabega vremena, v naslednjih dveh letih pa je bila posredi epidemija covida-19.
Pričakovanje je bilo zato letos še toliko večje, tako med obiskovalci, ki so dodobra napolnili glavne ulice mestnega jedra, kot pri organizatorjih, Zavodu za turizem in šport Kamnik, ekipi Javnega zavoda za kulturo Kamnik, skupaj s programskim koordinatorjem Tonetom Ftičarjem s kamniške enote Javnega sklada za kulturne dejavnosti ter glavnim koordinatorjem Boštjanom Štormanom.
Tokrat je vreme sodelovalo in nekajtisočglava množica je imela kaj videti. Povorke se je namreč udeležilo okoli dva tisoč skupin in posameznikov, ki so v Kamnik znova pripeljali del bogate etnografske zapuščine.
»Danes se je skozi mestno jedro sprehodilo pravo slovenstvo, tisto, kar Slovenci premoremo in zaradi česar smo obstali. Narodna noša nas je identificirala skozi vso zgodovino, da smo na tem koščku sveta obstali do danes,« je zbrane na Glavnem trgu nagovoril župan Matej Slapar.
Med gosti je bil tudi predsednik države Borut Pahor, ki je ob jubilejni izvedbi izročil pisno zahvalo predsednika republike za pol stoletja ohranjanja raznolikosti slovenske oblačilne in kulturne dediščine, ki sta jo v imenu organizatorjev prevzela župan Slapar in v. d. direktorja Zavoda za turizem in šport Kamnik Luka Svetec. Pahor je spomnil tudi na začetke festivala, ko sta Svetozar Frantar in Alfonz Skala leta 1966 organizirala prvi festival. »S trdim in predanim delom je festival postal največji etnološki festival v Sloveniji, ki privablja na desettisoče obiskovalcev iz vseh krajev naše domovine, prepoznan in upoštevan pa je tudi v zamejstvu in pri sosedih,« je povedal Pahor in ob tem spomnil, da Dnevi narodnih noš in oblačilne dediščine spadajo med dvajset najboljših tradicionalnih festivalov v Evropi.