Jabolko navdiha za junake s Krasa
Pahor sprejel sodelujoče pri gašenju na Krasu
Predsednik republike Borut Pahor je v sredo na Brdu pri Kranju gasilcem in drugim sodelujočim pri gašenju julijskih požarov na Krasu, največjih v zgodovini Slovenije, vročil priznanje jabolko navdiha. V imenu junakinj in junakov, kot jih je poimenoval, je priznanje prevzel Simon Vendramin, poveljnik Gasilske enote Nova Gorica in vodja intervencije na Krasu. Ob njem je bil med drugimi na odru tudi 14-letni Gašper Furlan, ki je vsak dan, ves čas intervencije v Kostanjevici na Krasu, ob cesti delil pijačo. »Rad bi se opravičil vsem tistim, ki danes ne morejo biti tukaj z nami ob vročitvi jabolka navdiha. Tudi če bi bili v velikih Stožicah, bi bilo prostora za vse premalo. Prosim, prenesite vsem svojim znancem in prijateljem iskrene pozdrave z Brda pri Kranju, z vročitve jabolka navdiha, ki je vročeno prav slehernemu, ki je tako ali drugače, kot prostovoljec, pripadnik sil ali domačin, sodeloval pri tej veliki operaciji,« je navzoče v dvorani Grandis kongresnega centra nagovoril predsednik Pahor. »Prevzelo me je, da so najstniki, domačini, Krašovci in Kraševke in drugi dali vedeti, da cenijo, kar počnete. To je mene in mnoge druge ganilo,« je dodal. Ob podpori Civilne zaščite in enot sistema zaščite in reševanja je v intervenciji na Krasu sodelovalo skoraj 15.000 prostovoljnih gasilcev iz več kot 1000 prostovoljnih gasilskih društev iz vse Slovenije, 200 poklicnih gasilcev, 3000 pripadnikov Slovenske vojske, več kot 700 gozdarjev, 565 policistov, 369 pripadnikov enot Rdečega križa, 135 pripadnikov državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, 73 članov ekip nujne medicinske pomoči, iz zraka so s poleti pomagali člani več aeroklubov, na pomoč so priskočili tudi iz tujine in gospodarstva.
Odstopil generalni direktor UKC Ljubljana
V sredo je odstopil generalni direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Jože Golobič, k čemur ga je že pred časom pozval minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki je vodstvu UKC očital slabe poslovne rezultate, več zamujenih rokov pri izvedbi investicij in podaljševanje čakalnih dob. V odzivu ministru je sicer Golobič po poročanju STA zapisal, da medijsko polemiziranje še nikoli ni in tudi tokrat ne bo rešilo stanja v slovenskem zdravstvu. Ljubljanski UKC je po njegovih navedbah ogromen, kompleksen sistem, ki je hkrati tudi krhek. Poudaril je pomen kontinuitete vodenja in spomnil, da so se v zadnjih sedmih letih direktorji menjavali na približno leto in pol, kar onemogoča kakršno koli dolgoročno načrtovanje in izvajanje zastavljenih ciljev.
Policija in obrambno ministrstvo tarči hekerjev
Ministrstvo za obrambo in policija sta bila pred osmimi dnevi tarči hekerskega napada, kar so kasneje potrdili tako na policiji kot na ministrstvu. Po poročanju portala 24ur.com naj bi bilo okuženih le nekaj računalnikov policije, medtem ko so na obrambnem ministrstvu napad prestregli. Na policiji so kasneje pojasnili, da je večje število zaposlenih v policiji v elektronske poštne predale prejelo sporočila, ki so vsebovala priponko s škodljivo programsko kodo. »Slednje so naši varnostni sistemi zaznali in preprečili okužbe, z izjemo nekaj posameznih pisarniških računalnikov,« so zapisali. Obrambni minister Marjan Šarec pa je pred dnevi po poročanju STA razložil, da je informacijski sistem ministrstva kibernetski napad v celoti preprečil. Ob tem se je zavzel, da v sistem ministrstva vključijo tudi sistem uprave za zaščito in reševanje, ki je bil že avgusta uspešna tarča kibernetskega napada sredi avgusta.
Srbska veleposlanica na zagovoru
Ministrstvo za zunanje zadeve je v ponedeljek na pogovor poklicalo veleposlanico Srbije v Sloveniji Zorano Vlatković. Sporočili so ji, da so močno presenečeni nad izjavami srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki jih je izrekel v soboto ob obisku predsednika Boruta Pahorja v Beogradu. Vučić je namreč na vprašanje, ali se bo Srbija pridružila evropskim sankcijam proti Rusiji zaradi napada na Ukrajino, med drugim dejal: »Kako naj pojasnim državljanom, da bomo uvedli sankcije proti Rusiji, ki ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije, ne pa proti Sloveniji, ki je to storila.« Njegove besede so se nanašale na uradno slovensko priznanje Kosova kot samostojne in neodvisne države. Na ministrstvu so zato veleposlanici Srbije izrazili pričakovanje, da Srbija v prihodnje našega stališča glede Kosova ne bo problematizirala, saj podpora Slovenije Kosovu ni usmerjena proti Srbiji. Odločno so nasprotovali tudi enačenju slovenskega priznanja Kosova in ruske agresije na Ukrajino.