Pibernikov literarni natečaj
V Mestni knjižnici Kranj so pripravili prvi literarni natečaj Franceta Pibernika z naslovom Samo odločiti se moraš, verzom iz ene njegovih pesmi. Natečaj je namenjen gorenjskim srednješolkam in srednješolcem.
Mestna knjižnica Kranj v spomin na bogato literarno in publicistično delovanje Franceta Pibernika z današnjim dnem razpisuje natečaj za najboljši esej gorenjskih srednješolcev in srednješolk.
France Pibernik (1928–2021), pesnik, pisatelj, esejist, literarni kritik in zgodovinar, je kot profesor kar 32 let navduševal mlade generacije Gimnazije Kranj za branje in prepoznavanje kvalitetnih literarnih del ter za tehtno razmišljanje in pisanje o njih. V tem času je tudi sam izdal sedem pesniških zbirk, obenem pa je preučeval slovenske zamolčane književnike in zdomsko literaturo. Raziskovalne poti so ga pogosto vodile v knjižnico, s pomočjo knjižničarjev se je poglabljal v skrite zaklade naših zbirk. Mestna občina Kranj ga je leta 2013 imenovala za častnega občana.
»Ideja se je rodila, ko sva z Barbaro Pibernik, hčerko pokojnega Franceta Pibernika, razmišljali, kako bi v Kranju na najboljši način ohranili trajni spomin na življenje častnega meščana, pesnika, esejista in rednega ter zvestega člana naše knjižnice,« pojasnjuje direktorica kranjske knjižnice Maja Vunšek in dodaja: »Prav srednješolke in srednješolci so se nama zdeli prava ciljna skupina, ki lahko z iskrenim in iskrivim razmišljanjem in pisanjem ohranja najlepši spomin na človeka, ki je svoje profesionalno obdobje posvetil poučevanju slovenskega jezika na kranjski gimnaziji.«
Želja obeh hčerk, tako Barbare kot Marije, je, da ohranjamo spomin na Pibernikovo življenje, zato tudi odločitev, da se natečaj začenja danes, 2. septembra, ko bi njun oče praznoval svoj 94. rojstni dan, zaključil pa se bo 3. decembra, ko bi praznoval France Prešeren, ki mu je Pibernik posvetil tudi del svoje raziskovalne poti.
Z natečajem mlade vabijo, da navdih za svoja razmišljanja v eseju najdejo v vrsticah Pibernikove pesmi v prozi iz zbirke Odzvok, ki je izšla leta 1979, od tod tudi naslov natečaja Samo odločiti se moraš. Kako živa se zdijo pesnikova premišljevanja za današnji čas? Se velja odločiti, ali ostati ujet sredi praznih prostorov z željo po daljnih krajih, ki so oddaljeni le en korak? Prvi korak … V knjižnici so pripravili dve kategoriji, in sicer za dijake 1. in 2. letnikov in dijake 3. in 4. letnikov. Prispele eseje bo pregledala tričlanska komisija v sestavi: Jasmin B. Frelih (pisatelj in prevajalec), mag. Metka Lokar (lektorica za slovenski jezik na univerzi v Pekingu) in Franc Sever (slovenist in bibliotekar iz Mestne knjižnice Kranj). Vsa natančna navodila o anonimni oddaji eseja so dostopna na spletni strani Mestne knjižnice Kranj www.mkk.si, kjer je tudi obrazec za oddajo.
Zaključek razpisa bodo decembra v knjižnici zaznamovali s posebnim dogodkom. »Našim uporabnikom bomo v uporabo predali delovno mizo Franceta Pibernika, ki smo jo dobili v dar od njegovih potomk. Isti dan bomo v prostorih knjižnice odprli stekleno ulico portretov slavnih kranjskih literatk in in literatov, kamor se bo kot prvi uvrstil portret Franceta Pibernika,« sporoča Maja Vunšek, razglasitev najboljših esejev pa bo prihodnje leto na kulturni praznik, 8. februarja, ko bodo na slavnostnem dogodku v Mestni knjižnici Kranj podelili tudi nagrade. »Ob tej priložnosti bomo v knjižnici izdali zvezek najboljših in najbolj zanimivih esejev,« še dodaja sogovornica in pove, da so k sodelovanju nagovorili tudi vse profesorice in profesorje slovenskega jezika na gorenjskih srednjih šolah, jim po pošti poslali dopise, plakate in letake ter jih spodbudili, da pomagajo in mentorirajo tiste dijakinje in dijake, ki bi jih za to prosili.
Maja Vunšek na natečaj gleda z optimizmom: »Osebno sem zelo zadovoljna, da delamo nekaj za mlade in da smo celotno zgodbo zelo smiselno povezali. Simpatična in praktična je rdeča nit, ki povezuje datume. Sovpada z začetkom šolskega leta, z občinskim praznikom in kulturnim praznikom. Mladi pa so vedno ciljna skupina, ki jo najtežje nagovarjamo, zato iskreno upam, da bodo v natečaju prepoznali priložnost za lastni izraz v eseju, ki bo ostal tudi njihova osebna časovna kapsula. In kot pravi Pibernik: ... samo odločiti se moraš.«