Vodja strokovne posvetovalne skupine za covid-19 pri NIJZ epidemiolog Mario Fafangel: brez prepovedi prireditev, zaščitne maske v fazi 1 nujne le ponekod. / Foto: zajem zaslona

Kakšni ukrepi nas čakajo

Posvetovalna skupina za covid-19 je predstavila strokovna priporočila za obvladovanje covida-19 v jesensko-zimskem času, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti postelj na oddelkih za intenzivno nego.

Ljubljana – Strokovne usmeritve posvetovalne skupine pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) za jesen in zimo slonijo na petih stebrih: cepljenju, obvladovanju prenosa okužb, spremljanju SARS-CoV-2, testiranju in zdravljenju ter ukrepih, ki zmanjšujejo stike. Ob tem v posvetovalni skupini, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel, predlagajo dvostopenjski sistem prilagajanja priporočil, fazo 1 in fazo 2, ter 13 ukrepov, ki so v obeh fazah enaki, a se stopnjujejo. Redno prezračevanje zaprtih prostorov je osnova v obeh fazah.

Faza 1 in faza 2

V stanju faze 1 priporočajo ukrepe, ki so usmerjeni v zamejevanje širjenja SARS-CoV-2, vendar ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje večine posameznikov.

Faza 2 je odziv na scenarij, v katerem se predpostavlja intenzivno kroženje novih različic virusa, pogoste ponovne okužbe in upad zaščite, pridobljene s cepljenjem ali po preboleli bolezni. V tem scenariju se pričakuje izrazito povečanje števila hospitalizacij zaradi covida-19 tudi nasploh, ne le med ranljivejšimi skupinami. Cilj javnozdrav­stvenih ukrepov v fazi 2 je znižanje števila obolelih, obolelih s težjo obliko covida-19 in umrlih ter zagotav­ljanje vzdržnosti zdravstva z upoštevanjem tehtanja med sprejemljivostjo, družbenim bremenom in učinkovitostjo priporočil, je na četrtkovi novinarski konferenci poudaril Fafangel.

Zaščitne maske, testiranje

V fazi 1 zaščitne maske priporočajo v zaprtih javnih prostorih, vključno z javnim prevozom, nujna pa je njihova uporaba v zdravstvu, lekarnah, domovih za starejše in socialnovarstvenih zavodih, kar pa že velja. Ob prehodu v drugo fazo bi bile maske obvezne v vseh zaprtih javnih prostorih, razen v vzgoji in izobraževanju. Za učence, dijake in študente je v fazi 1 predvideno samotestiranje na domu ob pojavu simptomov, v fazi 2 pa presejalno testiranje vsaj enkrat na teden. Kot je poudaril Fafangel, karantene za osebe brez znakov okužbe niso predvidene, vendar velja: če si bolan, ostani doma.

Prireditve

Prepovedi na dogodkih in prireditvah imajo največkrat nasprotni epidemiološki učinek, ker se ljudje v tem primeru »selijo« v slabše nadzorovane prostore, je opozoril Fafangel. Kljub temu pa naj osebe, pri katerih obstaja tveganje za težji potek covida-19, razmislijo, ali naj se množičnih prireditev udeležijo, če pa se že jih, naj posežejo po zaščitnih ukrepih (cepljenje, maska, razdalja). Tudi v fazi 2 niso predvidene prepovedi prireditev, higienska priporočila NIJZ pa postanejo nujna, število obiskovalcev se prilagodi glede na površino prostora.

Cepljenje

Vodja delovne skupine za cepljenje proti covidu-19 pri posvetovalni skupini imunolog Alojz Ihan je povedal, da je cepljenje še vedno najenostavnejši in najučinkovitejši samozaščitni ukrep proti težji obliki covida-19. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom se priporoča osebam, starejšim od šestdeset let, ter posebno ranljivim kroničnim bolnikom. Osebam, ki še niso pristopile k cepljenju, pa svetujejo, da to storijo čim prej. Cepljenje naj v nobeni fazi ne bi bilo obvezno.

Delo na domu

Delo na domu se v fazi 1 priporoča ljudem s tveganjem za težji potek covida-19, ki jim to omogoča narava dela, v fazi 2 pa tudi drugemu delovnemu prebivalstvu, če je to mogoče.

Pri izdelavi strokovnih izhodišč in usmeritev je posvetovalna skupna upoštevala več možnih dolgoročnih scenarijev. V primeru stanja nove epidemije predlagajo vladi, da v najkrajšem možnem času skliče sestanek predstavnikov stroke in vlade glede presoje o nadaljnjem ukrepanju.

Na ministrstvu za zdravje bodo preučili priporočila in odločitev javnosti predstavili v kratkem.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / petek, 21. julij 2017 / 13:46

Visok jubilej Društva skupne pomoči Tunjice

Tunjice – Krajani Tunjic vabijo jutri, 22. julija, na praznovanje 120. obletnice ustanovitve Društva skupne pomoči Tunjice, ki se bo odvijalo na igrišču pod Podružnično šolo Tunjice. Praznovanje se...

Objavljeno na isti dan


Šenčur / torek, 23. avgust 2022 / 16:33

Prenovili vrtec na Visokem

Visoko – V popolnoma prenovljene prostore z novo opremo bodo ob novem šolskem letu stopili otroci Vrtca Janček na Visokem. Kot je pojasnil šenčurski župan Ciril Kozjek, bo prenova sklenjena pred 1....

Kranj / torek, 23. avgust 2022 / 16:32

Cesta zaprta do konca avgusta

Do konca avgusta bo zaradi gradbenih del popolnoma zaprt del Ceste Staneta Žagarja v Kranju.

Mularija / torek, 23. avgust 2022 / 16:30

»Poseben oratorij«

Pri Svetem Duhu so oratorij letos pripravili že petnajsto leto, v svoje dejavnosti pa so tokrat vključili tudi štiri otroke s posebnimi potrebami.

Železniki / torek, 23. avgust 2022 / 16:27

Preplet skulptur in fotografij

Železniki – V galeriji Muzeja Železniki so v petek odprli razstavo, pri kateri sta moči na svojevrsten način združila rezbar Marjan Smrekar iz Šenčurja in domači fotografski mojster Aleksander Čufa...

Izleti GG / torek, 23. avgust 2022 / 15:39

Za vsakogar se najde nekaj

Prebudila sva se v krasno jutro brez oblačka, topli piši vetra pa so napovedovali vroč julijski dan. Iz vasice Javorje sva se ponovno zapeljala do Sedla (1907 m n. m.) in pot še za nekaj o...