Devet stoletij leške cerkve
V ponedeljek, na praznik Marijinega vnebovzetja, so v Lescah s slovesno mašo, ki jo je daroval kardinal dr. Franc Rode, počastili devetstoto obletnico prve omembe njihove cerkve.
Kardinal je tudi blagoslovil listino, v kateri je prvič omenjena leška cerkev.
Lesce – Že sredi 11. stoletja so po zgodovinskih virih v Lescah, na kraju, kjer stoji sedanja župnijska cerkev, posvečena Marijinemu vnebovzetju, zgradili skromno, leseno cerkvico. Njen obstoj je bil pred devetsto leti potrjen v tako imenovani listini tedanjega briksenskega ministeriala Nantwina, ki jo hrani Avstrijski državni arhiv na Dunaju. Nantwin je v listini, ki je nastala med letoma 1115 in 1121, zapisal, da ima na svojem posestvu, ki se mu v slovanskem jeziku reče Lezeza (današnje Lesce), leseno kapelo, ki je bila zgrajena pred mnogimi leti. Ker so začeli ljudje množično obiskovati kapelo, jo je oglejska cerkvena oblast Nantwinu dovolila podreti in sezidati kamnito, ki je bila kasneje tudi posvečena.
Tako se je začela zgodba o zgodovini sedanje Marijine cerkve v Lescah in stoletni romarski tradiciji tega kraja. Leška cerkev je postajala shajališče romarjev, Marijinih častilcev, in kraj z eno najdaljših romarskih tradicij v Sloveniji. Pozitivno in spoštljivo do kraja in cerkve je, da se obuja spomin na romarsko tradicijo kraja – in to še posebno na dan praznika njene zavetnice Marije na veliki šmaren.
V ponedeljek, na letošnji praznik Marijinega vnebovzetja, so se v leški župniji s slovesno mašo in srečanjem po njej spomnili devetstote obletnice prve omembe cerkve. Mašo je daroval nekdanji ljubljanski nadškof in vatikanski kardinal dr. Franc Rode. Pri oltarju sta se mu poleg drugih duhovnikov in radovljiškega dekana Andreja Župana pridružila nekdanji dolgoletni leški župnik Štefan Babič in sedanji župnik Marko Avsenik. Kardinal dr. Rode, ki ga je v imenu leških župljanov pred začetkom maše pozdravil Bernard Zupanc, je v pridigi dejal, da verno srce Slovenije že stoletja zahaja k Mariji. Govoril je o njenem pomenu za človeka in človeško življenje ter pridigo sklenil z mislijo, da smrt ni naša zadnja postaja, ampak začetek nečesa novega. Kardinal je tudi blagoslovil listino, v kateri je prvič omenjena leška cerkev. Kardinalu Rodetu so se za sodelovanje pri počastitvi obletnice leške cerkve zahvalili župan Ciril Globočnik v imenu radovljiške občine, Tatjana Justin v imenu Krajevne skupnosti Lesce in Simona ter Metod Purgar v imenu faranov.
Po maši je bilo druženje v senci župnijskega vrta, ki sta ga popestrila Pihalni orkester Lesce in pevski zbor domačega Društva upokojencev.