Afriške prašičje kuge še ni – naj tako tudi ostane

Širjenje afriške prašičje kuge proti vzhodu in zahodu Evrope predstavlja vse večje tveganje tudi za domače in divje prašiče v Sloveniji, kjer se doslej bolezen še ni pojavila.

Kranj – Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) že tretje leto ozavešča rejce, lovce, veterinarje in popotnike o afriški prašičji kugi, konec junija pa sta v Sloveniji začela kampanjo tudi uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Afriška prašičja kuga je virusna bolezen domačih in divjih prašičev, ki ni nevarna za zdravje ljudi in drugih živalskih vrst, a ker zanjo ni cepiva, lahko povzroči veliko gospodarsko škodo, saj je ob pojavu bolezni treba na širšem območju pokončati prašiče, omejiti izvoz živali, mesa in izdelkov iz prašičjega mesa, precejšnji pa so tudi stroški za ukrepanje. Bolezen se širi po Evropi in Aziji od leta 2014 dalje. Letos so jo na novo potrdili pri divjih prašičih v italijanskih regijah Piemont, Ligurija in Lacij, v Nemčiji so jo prenesli na jugozahod države v rejo domačih prašičev na nemško-francoski meji, pojavila se je tudi na Poljskem, v Romuniji, na Madžarskem, v Estoniji, Litvi, Bolgariji, Latviji, Slovaški, Moldaviji, Rusiji, Srbiji, Grčiji, Ukrajini in Severni Makedoniji.

Za bolezen so značilne rdečine po koži ter nenaden visok pogin. Najbolj se pojavlja v poletnih mesecih, ko se tveganje za vnos in širjenje bolezni poveča zaradi večjega števila turistov, ki lahko v osebni prtljagi prinašajo tudi meso in mesne izdelke, ki izvirajo iz okuženih domačih in divjih prašičev.

V upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin in na kmetijskem ministrstvu svetujejo rejcem, naj bodo pozorni na zdravstveno stanje prašičev, vsak sum na bolezen naj javijo veterinarju, sicer pa naj dosledno izvajajo biovarstvene ukrepe. Lovci naj spremljajo zdravstveno stanje divjih prašičev, še posebej naj bodo pozorni na pogine živali. Odgovorno naj ravnajo tudi porabniki hrane, saj odmetavanje ostankov hrane, ki vsebuje meso okuženih živali, predstavlja tveganje za prenos bolezni na velike razdalje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 17. april 2017 / 18:28

Pirhi, zajčki in zajčice

Simpatična tale lepotička z zajčkom in velikim pirhom, mar ne? Ste pomislili, da je motiv kakorkoli povezan z znamenitimi Playboyevimi zajčicami? Nak. Gre le za enega od številnih motivov,...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Lahko sem strog urednik

Urednikovanje oddaje ŠKL, ki jo v nedeljo dopoldne predvajajo na POP TV, je v novi sezoni prevzel Kranjčan Adi Omerovič.

Prosti čas / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Prva glaska Gorenjske

Osemletni Ana Skumvač iz Zgornjih Gorij in Aleksandra Vovk iz Mojstrane sta zmagali na prireditvi Prvi glasek Gorenjske 2008.

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Stvarnost fantastike

Za t. i. zdravo pamet je fantastika nasprotje stvarnosti. Med slovenskimi umetniki pa smo imeli enega, ki je fantastiko doživljal kot stvarnost in jo zmogel kot tako tudi naslikati: Franceta Miheliča...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Črno-belo v barvah

Nejč Slapar je eden tistih kranjskih umetnikov, ki ga poznajo vsi. Ljubitelji likovne umetnosti ne le po sivobradi pojavi, ampak tudi po njegovih delih, na primer črno-belih geometrijah, ki se v optič...

GG Plus / ponedeljek, 10. november 2008 / 07:00

Sedmica: Podalpski cinizem

Končno. Cirkusa je konec. Američani so izvolili štiriinštiridesetega predsednika po vrsti.