Ulična svetilka stanovalcem krati nočni spanec
Stanovalci večstanovanjskega bloka na Šempetrski ulici v Stražišču pri Kranju zahtevajo odstranitev letos postavljene ulične svetilke pred njihovim blokom.
Mestna občina Kranj je že poskrbela za zasenčenje moteče luči javne razsvetljave pred stanovanjskim blokom na Šempetrski ulici.
Kranj – V kranjskem predmestju Stražišče so spomladi dogradili ulično razsvetljavo, kar pa ni razveselilo stanovalcev večstanovanjske stavbe na Šempetrski 32, 34 in 36, ki zahtevajo odstranitev ulične svetilke pod njihovimi okni. »Javna razsvetljava ponoči močno osvetljuje vse spalnice bloka in sosedove hiše z vrtovi. Menimo, da se nam s tem grobo posega v naš prostor, omejuje pravico do mirnega počitka v nočnem času. Noben od stanovalcev o tem ni bil ne obveščen ne povprašan, kaj šele, da je za takšno rešitev glasoval,« so med drugim zapisali v pobudi Krajevni skupnosti (KS) Stražišče, ki jo je podpisalo trinajst stanovalcev bloka in sosednje hiše.
Pobudo predali občini
Predsednik KS Stražišče Jure Šprajc je potrdil, da so prejeli pobudo, a kot pravi, je investicijo vodila Mestna občina Kranj, ki je tudi določila lokacije novopostavljenih uličnih svetilk. »Pobudo smo zato predali v reševanje občini, kjer imajo strokovnjake. Tudi s podžupanom Robertom Nograškom sem že govoril o tem, da bo občina urejala to vprašanje. Po vasi sicer prejemamo večinoma pozitivne odzive na postavitev ulične razsvetljave, ne nazadnje smo v preteklosti tudi prejeli več pobud za njeno postavitev,« je dejal Šprajc.
Luč so zasenčili
Z Mestne občine Kranj (MOK) so nam odgovorili, da je bila javna razsvetljava postavljena na predlog predsednika KS Stražišče ter Oddelka za mestni svet in krajevne skupnosti na MOK. »Zahteva po namestitvi luči javne razsvetljave je namreč prišla prav iz pobude stanovalcev Šempetrske ulice 32, 34 in 36, saj naj bi bila zaradi slabe vidljivosti v nočnem času ogrožena varnost stanovalcev oziroma prebivalcev Stražišča. To je potrdila tudi pristojna služba MOK. Pobuda se je uvrstila na prioritetni seznam investicijskega vzdrževanja,« so pojasnili. So pa sporočili, da so omenjeno luč javne razsvetljave pred dnevi že zasenčili.
Želijo tudi cestne grbine
Stanovalci omenjenega bloka so z isto peticijo zahtevali tudi postavitev cestnih grbin oziroma t. i. ležečih policajev in ukinitev avtobusnega prometa na cesti mimo bloka ter vrnitev v prvotno stanje dveh bližnjih občinskih travnikov, ki so si ju, tako so zapisali v peticijo, lastniki sosednjih vrstnih hiš prilastili za lastno uporabo.
Z MOK so odgovorili, da so na tem območju hitrost že omejili na 30 km/h, grbin pa praviloma pri taki omejitvi ne postavljajo, ker so skrajen ukrep, saj ovirajo kolesarje, povzročajo hrup 24 ur na dan, torej tudi motnje spanca ljudi v okolici, zlasti ob odprtem oknu. »Pri nižjih hitrostih pa jih ni mogoče postaviti, saj predpisi tega ne omogočajo,« so dodali.
Avtobusne linije po Šempetrski ulici MOK ne namerava ukiniti, saj bi v tem primeru avtobus v Stražišču izpustil tri postajališča, namenjena otrokom pa tudi starejšim in drugim (ranljivim) skupinam, ki uporabljajo javni prevoz, kar ocenjujejo za nesprejemljivo.
Glede ureditve stanja na dveh občinskih zemljiščih pa so na MOK povedali, da so stanovalci na okrajno sodišče vložili predlog za določitev pripadajočega zemljišča po zakonu o vzpostavitvi etažne lastnine na določenih stavbah in o ugotavljanju pripadajočega zemljišča. »Do odločitve sodišča MOK ne namerava vlagati javnih sredstev za spremembo navedenih travnikov,« so pojasnili.