Vročinski val

Vročinski val, ki se širi po Evropi, je zajel tudi Slovenijo. V teh dneh se v več nižinskih delih države srečujemo z veliko toplotno obremenitvijo, temperature so se ponekod dvignile tudi do 37 stopinj Celzija. Dejstvo je, da poletja tudi zaradi podnebnih sprememb postajajo vsako leto bolj vroča, na kar se bomo morali verjetno navaditi in prilagoditi svoje življenjske navade.

Kot pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, vročina najbolj prizadene starejše in otroke ter nekatere bolnike, kot so denimo bolniki s srčno-žilnimi obolenji in obolenji dihal, z duševnimi motnjami, diabetiki in nepokretni. V napotkih prebivalcem ob vročinskih valovih opozarjajo, da lahko dolgotrajnejša izpostavljenost visokim temperaturam povzroči kožne izpuščaje, vročinske krče, izčrpanost, omedlevico in tudi vročinsko kap. Vročina obenem pospešuje utrujenost, vpliva na popuščanje koncentracije in zmožnost hitrega odzivanja. Dlje ko traja vročinski val, težje prenašamo njegove negativne učinke.

Ob tem poudarjajo, da težave, ki lahko nastanejo zaradi vročine, preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto. Ob najhujši vročini, ko ima sonce največjo moč, torej med 10. in 17. uro, svetujejo, da se umaknemo v senco ali hladnejše prostore, ki jih zračimo ponoči, zgodaj zjutraj in zvečer. Segrevanje prostorov čez dan preprečimo z zastiranjem oken in ustreznim hlajenjem s klimatsko napravo. Priporočeno je uživanje lahke hrane v manjših obrokih in pitje veliko tekočine, vsaj dva litra dnevno, zlasti vode ali nesladkanih napitkov. Fizično aktivnost na prostem je smiselno omejiti na jutranje in pozne večerne ure, v času najhujše vročine pa se izogibajmo povečanim fizičnim naporom. Uporabljajmo lahka in zračna oblačila svetlih barv iz bombaža ali lanu, zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom in z zaščitno kremo zaščitnim faktorjem najmanj 30. Po ohladitev se lahko zatečemo tudi do bližnjega naravnega kopališča ali bazena, doma pa se lahko oprhamo s hladno vodo.

V vročih dneh ne smemo pozabiti tudi na hišne ljubljenčke in domače živali, ki so prav tako občutljive za pretirano visoke temperature, zato je pomembno, da jim zagotovimo dovolj pitne vode in senco. Še posebej pazimo, da nikoli ne puščamo nikogar, ne ljudi ne živali, v zaprtem parkiranem avtomobilu. Ob dolgotrajnem vročem in suhem vremenu so tudi rastline lahko v vročinskem in sušnem stresu, v tem času pa se običajno poveča tudi požarna ogroženost naravnega okolja, zato dosledno upoštevajmo predpisane ukrepe, ki so uvedeni, da bi se izognili naravnim nesrečam.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Zanimivi kolesarski boji okrog Trstenika

Kolesarska dirka za pokal Slovenije in 3. Pokal Gorenjskega glasa za dečke v vseh treh kategorijah je v deževnem vremenu minil v znamenju izredno zanimivih bojev.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / torek, 10. februar 2009 / 07:00

Biserna poroka zakoncev Toman

Jelka in Polde Toman z Brega pri Žirovnici sta poročena že šestdeset let.

Slovenija / torek, 10. februar 2009 / 07:00

Silvo Žlebir vršilec dolžnosti direktorja ARSO

Ljubljana - Vlada je na zadnji seji odločila, da se Silvo Žlebir, dosedanji direktor Agencije RS za okolje, imenuje za vršilca dolžnosti generalnega direktorja agencije. Danes mu...

Kranj / torek, 10. februar 2009 / 07:00

Mesto se je zbudilo s Prešernom

"Ponosen sem na Slovence, ki živijo svobodni v lastni državi. Malo jim pa zamerim, da niso ponosni nase, kajti jaz sem nanje," je povedal Prešeren na smenju v Kranju.

Avtomobilizem / torek, 10. februar 2009 / 07:00

Spektakularna vsebina

Konec januarja so slovesno odprli novi Porschejev muzej.

Nasveti / torek, 10. februar 2009 / 07:00

Poper utrjuje zdravje in ...

Pravijo, da "vroče" začimbe zdravijo "hladne" bolezni, kot so prehlad, dovzetnost za okužbe, utrujenost, lenobnost, slaba prebava ... Če črni in beli poper uporabljamo v pravi meri, lahko dosežemo vrs...