V gorah štejejo obiskovalce
Planinska zveza Slovenije je začela pilotno merjenje obiska planinskih poti na petih pilotnih lokacijah, med katerimi sta tudi Vršič in Storžič.
Kranj – Gore so izjemno občutljiv ekosistem, število pohodnikov pa iz leta v leto narašča, kar se odraža v pogostejših nesrečah, zahtevnejšem zagotavljanju varne in urejene planinske infrastrukture pa tudi oteženem ohranjanju naravne in kulturne dediščine. Da bi našli dolgoročne rešitve, so se na Planinski zvezi Slovenije odločili za pilotni projekt merjenja obiska planinskih poti na petih pilotnih lokacijah – Osp, Vršič, Lovrenška jezera, Storžič in Kum.
»Za zasnovo smotrnih ukrepov za učinkovito razpršitev in pravočasno preusmerjanje tokov planincev potrebujemo podatke o obisku gora, zato smo v juliju 2022 začeli štetje planincev. Merjenje bo potekalo do decembra 2023. Lokacije so premišljeno izbrane – pokrivajo različne tipe obiskovalcev in ciljnih skupin, s tem pa nudijo kompleksnejši pregled nad dogajanjem na terenu. Z merjenjem obiska v gorah bomo prvič v Sloveniji na podlagi realnih podatkov pridobili dejansko stanje obiska na pilotnih lokacijah ter s tem vpogled v trende za celotno območje Slovenije,« pravijo na Planinski zvezi Slovenije.
Pridobljeni podatki bodo izboljšali razumevanje obiska v gorah, denimo kdaj je obiskovalcev največ, kakšna je povezava z vremenom, kakšna je časovna obremenjenost posameznih lokacij in podobno. Analiza stanja obiska planinskih poti bo izhodišče za oblikovanje ukrepov, potrebnih za učinkovito upravljanje tokov obiskovalcev v različnih časovnih obdobjih. Vse z namenom zagotavljanja varnosti planincev, ohranjanja narave in dediščine ter kakovostnega doživljanja gorskega sveta.
Gre za povsem nov pristop, ne le v Sloveniji, ampak tudi na ravni Evropske unije. Projekt Planinstvo 4.0, znotraj katerega poteka štetje obiska, tako predstavlja referenčni projekt trajnostnega in sodobnega razvoja in upravljanja planinske infrastrukture ter usmerjanja obiska v gorah.