Jamo razsvetlijo enkrat letno
V jami je stalno osem stopinj Celzija.
Spodnje Gorje – Jamarsko društvo Simon Zima Gorje tradicionalno organizira pohod na planino Obranco z ogledom Snežne jame, ki je ob tej priložnosti edinkrat v letu razsvetljena. Letos so ga pripravili prvo julijsko soboto, pohodniki pa so krenili z balinišča v Rečici.
«Nekoč se je ob obilju snega ta nakopičil ob lijakastem vstopnem delu oziroma v prvem breznu Snežne jame in obstal tudi do sredine poletja. Kmetje in gozdarji so ga uporabljali kot pitno vodo, saj na Mežakli ni veliko vodnih izvirov,« je pojasnil Tadej Kovačič, predsednik Jamarskega društva Simon Zima Gorje, in dodal, da je v nekaterih zapisih jama poimenovana tudi Ledena jam. Pojasnil je še, da je med drugo svetovno vojno služila partizanom za skladišče hrane.
V jami, ki leži na nadmorski višini 1109 metrov, dolga je dobrih sedemdeset metrov in globoka dvajset metrov, je stalno osem stopinj Celzija. Vhoda vanjo sta dva, zahodni poševni in vzhodni navpični, ločuje pa ju naravni most. Sestavljajo jo udorna jama, nizki prehodi in dvorana, v njej naletimo tudi na številne značilne apnenčaste tvorbe, v njenem zatrepu pa tudi na vodo. Mežaklo sicer sestavljajo večinoma apnenci in dolomiti, ponekod se najdejo tudi laporovci in peščenjaki. Takšna kamninska sestava je botrovala nastanku značilnega kraškega reliefa s številnimi manjšimi in večjimi vrtačami, jam pa po Kovačičevih besedah na tem območju ni veliko.