Minister obiskal Koroško
Pred dnevi je Slovence na Koroškem obiskala tudi predsednica državnega zbora Republike Slovenije Urška Klakočar Zupančič in se udeležila proslavitve 30-letnice delovanja Generalnega konzulata Republike Slovenije v Celovcu.
Novi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je po prevzemu dolžnosti začel obiskovati Slovence v sosednjih državah. Nedavno je bil na Koroškem, kjer sta ga na pogovoru spremljala državna sekretarka v Uradu Vesna Humar in generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu dr. Anton Novak. Ministru Arčonu so predstavniki Slovencev na Koroškem predstavili probleme, s katerim se srečujejo, in pri tem posebej opozorili na slovensko jezikovno vzgojo od jasli do univerze in na uporabo slovenščine v javnem življenju, tudi krajevnih in ledinskih imen. Minister je zagotovil redno sodelovanje in usklajevanje stališč manjšine in Republike Slovenije o aktualnih vprašanjih, za kar bo zadolžena posebna delovna skupina. Obenem je tudi predstavnike Slovencev na Koroškem povabil k sodelovanju v programu Evropske prestolnice kulture, ki bo leta 2025 v Novi Gorici. Prvi obisk novega ministra na Koroškem je bila tudi priložnost za njegovo zahvalo vsem, ki delujejo v korist Slovencev in slovenščine na Koroškem in za pogovore s predstavniki medijev. Pogovora z ministrom so se udeležili predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. Valentin Inzko, dr. Marjan Šturm v imenu Zveze slovenskih organizacij in njenega predsednika Manuela Juga ter Heribert Kulmesch, ki je zastopal Skupnost koroških Slovencev in Slovenk ter njenega predsednika Bernarda Sadovnika. Minister se je pogovarjal tudi s predstavniki slovenskih ustanov in društev.
Na Slovenskem inštitutu na Dunaju so pretekli teden predstavili film o štirih znamenitih Rožanih, osebnostih ob reki Dravi, rojenih ob koncu 19. stoletja. Ti koroški Slovenci so Janko Ogris (1898–1981) iz Bilčovsa, Janko Oitzl (1877–1971) iz Polane pri Bistrici v Rožu, Florijan Lapusch (1894–1985) iz Podsinje vasi pri Šentjanžu v Rožu in Blaž Reichmann (1883–1952) iz Moščenice pri Bilčovsu. Vsak je na svojem področju prispeval h gospodarski in kulturni dejavnosti Slovencev na Koroškem in k ohranitvi njihove jezikovne, zgodovinske in kulturne dediščine.