Počitnice kot priložnost
Kar osemdeset odstotkov šolarjev je telesno dejavnih predvsem v šoli, še posebno to velja za dekleta, so ugotovitve raziskovalne skupine SLOfit ali Športno-vzgojnega kartona. To je nacionalni sistem spremljave telesnega in gibalnega razvoja otrok in mladine. Meritve potekajo že vrsto let in rezultati spremljanja po epidemiji covida-19 so najslabši v zadnjih štiridesetih letih.
Začele so se počitnice. Šolska vrata so se zaprla. Načrtovanih ur športa v šoli v prihodnjih dobrih dveh mesecih ne bo. Na nas, starših, je, da bomo poskrbeli, da bodo otroci dovolj gibalno aktivni. Možnosti za to je veliko: od plavanja, športov na vodi, hoje v hribe, iger z žogo … Zagotovo se najde kakšna športna aktivnost, ki tudi najstnike odvrne od preživljanja časa za ekrani. Nekateri otroci že sami poskrbijo, da so veliko v gibanju, drugi za to potrebujejo precej več spodbude. Že ptički čivkajo, kako pomembno je gibanje za celostni razvoj. Telesna pripravljenost namreč močno vpliva tudi na kognitivni razvoj in sposobnosti možganov. Vpliva torej tudi na učni uspeh otrok.
Počitnice so kot nalašč tudi za urjenje otrokovih izvršilnih funkcij. Izboljšuje jih na primer redno opravljanje domačih opravil, kot so sesanje, delo na vrtu, kuhanje, pospravljanje … Tudi na to opozarjajo v skupini SLOfit. Navajajo, da vsa ta dela od otroka zahtevajo načrtovanje, samonadzor, preklapljanje med nalogami, pomnjenje in sledenje navodilom. Omenjajo novo študijo univerze La Trobe. Raziskovalci so ugotovili, da je vključevanje v samooskrbna opravila pomembno povezano z delovnim spominom, zmožnostjo razmišljanja, preden ukrepamo, povečanjem občutka samostojnosti, selekcioniranja pomembnih informacij iz okolice, osredotočanjem na nalogo, izboljšanim prosocialnim vedenjem in večjim zadovoljstvom z življenjem.
Starši lahko za vse to naredimo veliko. Poleti, ko so dopusti, imamo običajno več časa, da smo lahko dosledni. Jeseni pa nam bo v pomoč znova šola. Raziskovalna skupina SLOfit na glas opozarja, da bo nujno povečanje števila ur športa na teden, in upajo, da jih bodo odločevalci slišali. Pozvali so k takojšnji ponovni uvedbi programa Zdrav življenjski slog za prehoden čas ter k pripravi zakonskih podlag in sredstev za dodatno strokovno vodeno uro predmeta šport v osnovnih šolah vsak dan. Sprejeti je treba tudi vrsto drugih paradigem. Opozarjajo, da se po naravni poti stvari ne bodo izboljšale, zato so potrebni sistemski ukrepi.