Previdno pri uporabi telefona zunaj držav EU
Telefoniranje v državah zunaj Evropske unije je lahko zelo drago.
Državljani Evropske unije (EU) smo zdaj že kar navajeni, da z mobilnim telefonom v drugi državi EU komuniciramo na praktično enak način in z enakimi stroški kot doma. Nekaj manjših omejitev je le pri prenosu podatkov, kjer je preseganje zakupljene količine treba dodatno plačati, a tudi to ni drago – vsaj ne v primerjavi s cenami v državah zunaj Evropske unije, kjer so stroški uporabe mobilnega telefona še naprej zelo visoki. »Cena prenosa podatkov je lahko tudi pettisočkrat višja kot v Evropski uniji,« ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije, kjer potrošnikom svetujejo, da ob potovanju v katerokoli državo zunaj Evropske unije pravočasno izključijo prenos podatkov, torej že pred vkrcanjem v letalo oziroma vsaj nekaj deset kilometrov pred mejo, če potujejo z vlakom, avtobusom ali avtomobilom. Le tako se bodo lahko izognili strošku v višini 61 evrov, kar je največ, kar lahko zaračuna operater za prenos podatkov med gostovanjem zunaj EU. Kot pojasnjuje Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije, je v ta strošek zajetih zgolj od pet do sedem megabajtov prenesenih podatkov. Za primerjavo: v EU bi za ta denar lahko prenesli dvajset gigabajtov podatkov.
»Telefonirajte le po podatkovnih omrežjih,« svetujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije in poudarjajo, da s podatkovnimi omrežji ne mislijo mobilnih omrežij, pač pa omrežja Wi-Fi. Potrošniki naj se izogibajo odprtim javnim omrežjem, za telefoniranje naj uporabijo znane aplikacije, kot sta WhatsUp in Skype. Običajni klici po domačem mobilnem omrežju so dragi in stanejo nekaj evrov za vsako minuto, plačati pa je treba tudi dohodne klice, nekje do dva evra na minuto.
Eno samo poslano kratko SMS-sporočilo lahko stane tudi 75 centov, pri tem pa velja, da je treba toliko plačati za vsakih 140 znakov. Daljša sporočila telefoni pretvorijo v večpredstavno sporočilo (MMS), kar pomeni, da je k ceni treba prišteti še prenos podatkov.